Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Stalo sa vám, že ste sa nemohli v noci vôbec pohnúť? Mali ste asi spánkovú paralýzu

Budíte sa v noci s pocitmi strachu a máte obavy z toho, že nemôžete vykonať akýkoľvek pohyb? Možno je problémom hrôzostrašná spánková paralýza.

Mnoho ľudí zažíva počas noci strach, obavy a neustále majú pocit, že sa nedokážu vôbec pohnúť. Napriek ich obavám si stále nie sú istí, či ide o obyčajnú nočnú moru alebo o spánkovú paralýzu. Našťastie, vieme ju ale identifikovať podľa niekoľkých často vyskytujúcich sa znakov.

Príznaky spánkovej paralýzy

Portál livescience.com informuje, že spánková paralýza je diagnostikovaná ako porucha spánku a zároveň ju môžeme rozpoznať vďaka niekoľkým príznakom. Niektorí ľudia počas nej zažívajú stav podobný halucináciám. Vidia tmavé postavy a pociťujú extrémny tlak na hrudníku. Nanešťastie, nejde o nejakú nočnú moru, ale o skutočný stav, ktorý sa deje počas toho, keď spíme.

Spánková paralýza sa často vyskytuje u študentov alebo u ľudí, ktorí sú neustále vystavovaní nadmernému stresu. Samozrejme, je bežná i u psychiatrických pacientov či u tých, ktorí trpia panickou poruchou. Vyskytuje sa tiež pri narkolepsii, teda stave, keď telo trpí nadmernou ospalosťou. Spánková porucha vzniká ako dôsledok narušeného spánku, teda keď sa nachádzame v REM fáze.

Spánková paralýza ako krutá realita. Zdroj: unsplash.com
Spánková paralýza ako krutá realita. Zdroj: unsplash.com

Neschopnosť pohnúť sa nie je ale jediným hrôzostrašným stavom, ktorý sa počas paralýzy vyskytuje. Štúdia publikovaná v časopise Sleep Medicine uviedla, že zo 185 pacientov, ktorí trpeli spánkovou paralýzou, až 58 % z nich zažilo v miestnosti niečo démonické. Údajne nešlo o ľudské bytosti a 22 % ľudí pri nich skutočne videlo neznámu osobu.

Spánková paralýza – ako ju liečiť?

Portál sleepeduaction.org uvádza, že príznaky spánkovej paralýzy by mal s určitosťou potvrdiť alebo vyvrátiť ošetrujúci lekár. Liečba sa najprv usiluje odhaliť, čo spánkovú paralýzu spôsobuje. U ľudí, ktorí trpia psychickými ochoreniami, ako je napríklad bipolárna porucha, je potrebné liečiť spánkovú paralýzu už liekmi. Ľudia, ktorí napríklad trpia narkolepsiou, zvyčajne musia užívať antidepresíva. To však neznamená, že majú depresiu. V týchto liekoch sa nachádzajú látky, ktoré pomáhajú liečiť spánkovú paralýzu.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií