fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Súčasné sucho v Európe vyzerá byť najhoršie za najmenej 500 rokov, v západnom Stredomorí môže trvať do novembra

Niekoľko členských štátov Európskej únie prijalo opatrenia na obmedzenie vody.

Máte tip? napíšte nám mailom

24.8.2022 (Webnoviny.sk) – Situácia so suchom zostáva v mnohých regiónoch Európy vážna. Vyplýva to z augustovej správy Spoločného výskumného centra (JRC) Európskej komisie (EK), ktorá je založená na dátach a analýzach Európskeho observatória pre sledovanie sucha.

V dôsledku sucha je 47 % Európskej únie (EÚ) ešte vo varovných podmienkach, čo znamená, že je menej zrážok ako zvyčajne a vlhkosť pôdy je deficitná, zatiaľ čo 17 % bloku je v pohotovosti, keď aj vegetácia a plodiny vykazujú negatívne účinky sucha.

Nadpriemerná sezóna požiarov

Tento stav tiež prispieva k rozsiahlemu rozšíreniu oblastí s nebezpečenstvom požiaru po celej EÚ. Odborníci z JRC tvrdia, že súčasné sucho sa javí najhoršie za najmenej 500 rokov. EK o tom informuje na svojej webstránke.

„Kombinácia veľkého sucha a vĺn horúčav vytvorila bezprecedentný tlak na vodné hladiny v celej EÚ. V súčasnosti zaznamenávame sezónu požiarov výrazne nadpriemernú a významný vplyv na produkciu plodín. Klimatické zmeny sú nepochybne každým rokom citeľnejšie,“ skonštatovala eurokomisárka pre inovácie, výskum, kultúru, vzdelávanie a mládež Marija Gabrielová.

Tlak týkajúci sa vody a horúčav podľa správy JRC výrazne zhoršuje predchádzajúci negatívny výhľad na úrodu letných plodín.

Prečítajte si tiež:
Poľské ministerstvo zahraničia si v súvislosti s odsúdením novinárky predvolalo bieloruského diplomata

Aktuálne prognózy úrody kukurice, sóje a slnečnice na úrovni EÚ sú 16 %, 15 % a 12 % pod päťročným priemerom.

Niekde zmiernil sucho dážď

Vážny nedostatok zrážok postihol takmer všetky rieky v Európe, čo ovplyvnilo energetický sektor a riečnu dopravu.

Niekoľko členských štátov únie prijalo opatrenia na obmedzenie vody, keďže zásoby môžu byť v nadchádzajúcich týždňoch stále ohrozené.

V západnom európskom Stredomorí môžu teplejšie a suchšie podmienky ako zvyčajne pretrvať až do novembra.

Sucho v niektorých oblastiach trochu zmiernili zrážky z ostatných dní, no aj tie priniesli svoje výzvy a na niektorých miestach boli v podobe silných búrok.

Viac k témam: Klimatické zmeny, Počasie, Sucho
Zdroj: Webnoviny.sk – Súčasné sucho v Európe vyzerá byť najhoršie za najmenej 500 rokov, v západnom Stredomorí môže trvať do novembra © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií