fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Tím pre integráciu síl NATO na Slovensku má nové velenie (foto)

Úlohou slovenskej jednotky NFIU je podpora kolektívnej obrany, asistencia pri výcviku a spoločných cvičeniach.

Máte tip? napíšte nám mailom

2.8.2022 (Webnoviny.sk) – Novým veliteľom tímu pre integráciu síl Severoatlantickej aliancie (NFIU) na Slovensku sa stal plukovník Marián Kurilla.

Podpora kolektívnej obrany NATO

Vo funkcii v utorok oficiálnym vymenovaním nahradil plukovníka Petra Braunera. Okrem výmeny veliteľa sa už skôr tento mesiac uskutočnila aj výmena zástupcu veliteľa slovenskej jednotky NFIU.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Tím pre integráciu síl NATO na Slovensku má nové velenie (fotografie)

Úlohou slovenskej jednotky NFIU je podpora kolektívnej obrany Severoatlantickej aliancie (NATO) v plánovacom procese, asistencia pri výcviku a spoločných cvičeniach a prípadné zabezpečenie a koordinácia prijatia spojeneckých síl v danom regióne. Informovala o tom hovorkyňa rezortu obrany Martina Kovaľ Kakaščíková.

Mnohonárodná jednotka spojencov

Štátny tajomník rezortu obrany Marian Majer počas slávnostného ceremoniálu v priestoroch kasární vo Vajnoroch poďakoval plukovníkovi Braunerovi, pod ktorého velením v rokoch 2019 až 2022 NFIU SVK úspešne plnilo úlohy vrátane podporovania multilaterálnych cvičení SLOVAK SHIELD a SABER STRIKE.

„Slovenské NFIU okrem iného efektívne podporuje aj mnohonárodnú jednotku spojencov z NATO pôsobiacu na Slovensku v rámci posilnenia východného krídla Aliancie. Verím, že kvalitné a efektívne plnenie úloh bude tiež devízou nového veliteľa, plukovníka Mariána Kurillu, ktorému prajem veľa síl, odhodlania a úspechov,” uviedol Majer.

Prečítajte si tiež:
Skutočne obehové sú približne 2% svetovo vyrábaných plastov. Recobal spolu s Recelerate bojujú za zvýšenie obehovosti plastov a prinášajú na Slovensko riešenie na recykláciu ľahkých obalov

Rovnako tak zaželal úspešné pôsobenie aj novému zástupcovi veliteľa, ktorým sa po podplukovníkovi Marekovi Stetinovi stal podplukovník Lukáš Kyrych. Kompletne nová veliaca skupina na čele s veliteľom a jeho zástupcom bude mať na starosti celkovo 41 príslušníkov, z toho 21 Slovákov a ostatných z Česka, Spojených štátov amerických, Nemecka, Maďarska, Poľska, Rumunska a Spojeného kráľovstva.

Zdroj: Webnoviny.sk – Tím pre integráciu síl NATO na Slovensku má nové velenie (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií