fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Turecko podporuje krymských Tatárov aj vrátenie Krymu Ukrajine, vyhlásil prezident Erdogan

Zachovanie územnej celistvosti, suverenity a politickej jednoty Ukrajiny je podľa tureckého prezidenta mimoriadne dôležité.

Máte tip? napíšte nám mailom

23.8.2022 (Webnoviny.sk) – Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan zdôraznil, že ukončenie ruskej okupácie Krymu je de facto požiadavkou medzinárodného práva a dôležitým prvkom globálnej bezpečnosti a stability.

Ako referuje web eurointegration.com.ua, uviedol to v utorok na samite tzv. krymskej platformy.

Anexiu Krymu neuznávajú

„Turecko od samého začiatku otvorene vyhlasuje, že anexia Krymu je protiústavná a nezákonná a neuznáva ju. Ide o principiálny postoj z právnych aj morálnych dôvodov. Medzinárodné právo v podstate určuje, že Krym by sa mal vrátiť Ukrajine, ktorej je neoddeliteľnou súčasťou,“ podotkol turecký prezident.

Dodal, že zachovanie územnej celistvosti, suverenity a politickej jednoty Ukrajiny „je mimoriadne dôležité nielen pre regionálnu, ale aj globálnu bezpečnosť a stabilitu“.

Pôvodní obyvatelia Krymu

„Pre Turecko je prioritou aj zaistenie bezpečnosti a blahobytu našich spriaznených krymských Tatárov, ktorí sú jedným z pôvodných obyvateľov Krymu. Naši krymskí Tatári pozorne sledujú najnovšie udalosti na Kryme,“ dodal Erdogan.

Vyjadril tiež nádej, že krymská platforma má mimoriadnu váhu a že krymskí Tatári, ktorí vo svojej histórii nesmierne trpeli, bojujú za pokojný život vo svojej vlasti. „V tomto procese Turecko naďalej podporuje ukrajinskú vládu a krymských Tatárov,“ uzavrel turecký líder.

Prečítajte si tiež:
Od začiatku vojny na Ukrajine odtiaľ odišlo viac než 9 miliónov ľudí, zhruba dva a pol milióna sa vrátilo naspäť

Viac k témam: Anexia, Krym, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Turecko podporuje krymských Tatárov aj vrátenie Krymu Ukrajine, vyhlásil prezident Erdogan © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií