Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

V súvislosti zastrelenia bývalého veliteľa ponorky zatkli podozrivého, Budanov poprel účasť Kyjeva na útoku

Podozrivý údajne 10. júla počas ranného behu zabil bývalého druhého kapitána Stanislava Ržického.

12.7.2023 (SITA.sk) – V súvislosti so zastrelením bývalého veliteľa ponorky v ruskom meste Krasnodar zatkli 64-ročného muža. Sergej Denisenko údajne 10. júla počas ranného behu zastrelil bývalého druhého kapitána Stanislava Ržického.

Ržického smrť

U Denisenka, ktorého niektoré ruské médiá identifikovali ako rodáka z ukrajinského mesta Sumy, podľa úradov našli pištoľ a tlmič. Štyridsaťdvaročný Ržickij prišiel o život v pondelok, keď si bol zabehať neďaleko mestského športového komplexu Olimp, kde často využíval rovnakú trasu, informoval ruský spravodajský portál Baza, ktorý však neuviedol zdroj svojej správy.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Ržickij vraj často zverejňoval snímky obrazovky z fitnes aplikácie, čo viedlo ku špekuláciám, že útočník mohol na sledovanie jeho trasy použiť údaje zo sociálnych sietí. Tieto správy však podľa agentúry AP nebolo možné nezávisle overiť. V čase smrti bol Ržickij zástupcom vedúceho vojenskej mobilizácie v správe mesta Krasnodar.

Budanov poprel účasť na útoku

Ukrajinské médiá informovali, že Ržickij bol ako veliteľ ponorky Krasnodar zapojený do raketových útokov na Ukrajinu. Krasnodar je jednou zo šiestich ponoriek triedy Varšavianka, ktoré sú súčasťou Čiernomorskej flotily ruského námorníctva. Každá z nich má kapacitu niesť až štyri riadené strely Kalibr.

Ržickij tak bol jedným zo šiestich veliteľov ponoriek schopných odpáliť rakety dlhého doletu, ktoré v júli 2022 zasiahli ukrajinské mesto Vinnycia, pričom zahynulo 23 ľudí a viac ako 100 utrpelo zranenia. Jeho rodina podľa agentúry AP poprela, že by sa zúčastnil na invázii a tvrdí, že sa vzdal funkcie v decembri 2021.

Oddelenie strategickej komunikácie ukrajinských ozbrojených síl tiež uviedlo, že Ržickij sa podieľal na údere, pričom sa odvolávalo na ukrajinskú rozviedku. V príspevku na komunikačnej platforme Telegram uviedli, že ho „zrejme zlikvidovali vlastní (ľudia) za to, že odmietol pokračovať v plnení rozkazov velenia na raketové útoky na pokojné ukrajinské mestá“. Šéf ukrajinskej vojenskej spravodajskej služby Kyrylo Budanov poprel účasť Kyjeva na útoku na Ržického.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: Krasnodar, Raketový útok, Ruská armáda, rusko-ukrajinský konflikt, Smrť, Útok, Zabitie
Zdroj: SITA.sk – V súvislosti zastrelenia bývalého veliteľa ponorky zatkli podozrivého, Budanov poprel účasť Kyjeva na útoku © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií