Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Zničenie Záporožskej jadrovej elektrárne ako súčasť ruskej stratégie? Toto si o tom myslí Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pripustil existenciu rizika, že sa ruskí okupanti pokúsia vyhodiť do vzduchu Zaporožskú jadrovú elektráreň.

1.7.2023 (SITA.sk) – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pripustil existenciu rizika, že sa ruskí okupanti pokúsia vyhodiť do vzduchu Záporožskú jadrovú elektráreň. Ako uviedol v rozhovore pre španielsky denník El Mundo, ukrajinská spravodajská služba vie o ruských plánoch na spôsobenie úniku rádioaktívneho žiarenia v najväčšom zariadení tohto druhu v Európe.

„Je to súčasť ich stratégie, aby konflikt zamrzol. Ak získame kontrolu nad elektrárňou a odovzdáme ju Medzinárodnej agentúre pre atómovú energiu (MAAE), vyhodia ju do vzduchu na diaľku, pretože potrebujú získať čas na nábor a výrobu ďalších zbraní, aby sa nás znova pokúsili vymazať zo zemského povrchu,“ vyhlásil Zelenskyj, pričom podotkol, že Rusi uniesli ukrajinských pracovníkov elektrárne a ich deti deportovali do Ruska.

Niektorí odborníci vravia, že vyhodiť do vzduchu vychladnuté reaktory nemá význam. Iní zasa tvrdia opak. „Faktom je, že elektráreň je zamínovaná a potvrdila to aj MAAE. Naša spravodajská služba vie, že v zariadení sú výbušniny a 5-tisíc ruských vojakov s ťažkými zbraňami,“ dodal Zelenskyj.

Na otázku, aká je pravdepodobnosť na stupnici od 1 do 10, že Rusko vyhodí do vzduchu Záporožskú jadrovú elektráreň, odvetil: „Situácia v nej je veľmi komplikovaná, ale od 1 do 10… Viete posúdiť mieru šialenstva Vladimira Putina? Je to neovládateľný človek aj na vlastnom území. Rusko je slabé a mimo kontroly, ako sme videli pri wagnerovcoch. Samozrejme, existuje riziko vyhodenia do vzduchu,“ skonštatoval Volodymyr Zelenskyj.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, vojna na Ukrajine, Zaporižžská jadrová elektráreň
Zdroj: SITA.sk – Zničenie Záporožskej jadrovej elektrárne ako súčasť ruskej stratégie? Toto si o tom myslí Zelenskyj © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií