Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vanilka z Madagaskaru je cennejšia než zlato. Kvôli cennej korenine sa tam vo veľkom odlesňuje a platí sa za ňu častokrát smrťou

Vanilka nad zlato…

Vanilka z Madagaskar patrí medzi najkvalitnejšie na svete, pretože má vysoký obsah vanilínu a zároveň vyváženú vôňu. Vďaka tomu je po nej dopyt a ceny tejto komodity za posledné roky poriadne stúpajú. To je dôvodom toho, že sa na tomto ostrove, z ktorého pochádza 80% svetovej produkcie, rozšíril nevídaný luxus ale i nelegálny obchod, krádeže a vraždy.

V dedine Anjahana, do ktorej sa možno dostať lietadlom, gondolou alebo motorkou, je situácia ohľadom čierneho obchodu s drahocennou plodinou mimoriadne vážna. Zlodeji vanilky, ktorí s ňou ilegálne obchodujú, ju kradnú z plantáži, na ktorých sa pestuje. Pestovatelia chcú, samozrejme, svoju úrodu ochrániť a tak tam zvyknú i prespávať. Keďže polícia túto situáciu nezvláda, mladí chlapci sa rozhodli vytvoriť i nočné hliadky, ktoré na plantáže dohliadajú. Ani to však tých, ktorí chcú kradnúť, neodrádza – nemajú problém ani vraždiť, aby sa dostali k tomu, čo chcú – k vanilke. Aby plantážnici predišli krádežiam, začínajú vanilkové struky zbierať skôr, čo však do značnej miery znižuje obsah vanilínu a tak aj celkovú kvalitu.

Zdroj: The Guardian

Len za tento rok už došlo k desiatkam vrážd, kedy zlodeji zaútočili harpúnami a mačetami. Tieto vraždy však doteraz neboli objasnené a vyriešené. Ochrancovia prírody varujú aj pred faktom, že narastajúci dopyt po vanilke i nárast jej ceny na svetovom trhu spôsobujú nárast kriminality ale i klčovanie lesov. Za ilegálnym obchodom s cennou prírodnou komoditou stoja aj skorumpovaní politici a pranie peňazí z čierneho obchodovania s palisandrom expadnovaným do Číny.

Zdroj: The Guardian

Miestny strážca lesu, Clovis Razafimalala, riskoval život, aby odhalil prepojenie medzi ilegálnym obchodovaním s palisandrom, praním peňazí a nelegálnym obchodom s vanilkou. Zistil, že ružové drevo sa pašuje cez prístav Maroantsetra a nitky tohto obchodovania siahajú od miestnych podnikateľov až k najsilnejším politikom. Nikto z nich však obvinený nebol, zato samotný Clovis bol obvinený z podnecovania verejných nepokojov, začo strávil vo väzení 10 mesiacov, aj to len vďaka tomu, že sa jeho prípadom začali zaoberať skupiny zamerané na ľudské práva a tak mu bol pozastavený jeho 5 ročný trest.

Clovis Razafimalala
Zdroj: The Guardian

Cenné drevo sa predáva za stovky miliónov dolárov a takmer všetko ilegálne vyvezené množstvo putuje do Číny, kde sa z neho vyrába luxusný a drahý nábytok. V poslednom období sa tento obchod spomalil, no Clovis tvrdí, že predtým tam gangy vyrubovali lesy skutočne vo veľkom a to na úkor voľne žijúcich zvierat a prania peňazí cez „vanilkový priemysel.“

Zdroj: The Guardian

Očakáva sa, že klčovanie lesov bude pokračovať, za čo môže stúpajúca cena vanilky. Aj v národnom parku Masoala, ktorý je domovom mnohých ohrozených druhov zvierat, čoraz častejšie počuť zvuk motorových píl. V jednej hraničnej oblasti parku dokonca objavili malú plantáž s cennou plodinou. Miestni tvrdia, že kilogram vanilky možno predať za milión a pol ariarov, čo je v prepočte necelých 400 eur. To je viac než desaťnásobok ceny, za ktorú by sa kilogram predal pred niekoľkými rokmi.

S týmito mimoriadnymi príjmami si obyvatelia začínajú budovať nové, väčšie domy, na stavbu ktorých sa používa zase drevo z miestnych lesov. Lesníci tvrdia, že klčovanie sa uskutočňuje tajne, pričom degradácia sa stále zhoršuje, pretože na periférii chránenej oblasti sa pohybuje stále viac a viac ľudí. Bývali správca národného parku, Armand Marozafy, z tejto situácie obviňuje autority.

Armand Marozafy
Zdroj: The Guardian

Vanilku tu miestni predávajú častokrát nelegálne zo svojich áut či motoriek.

Zdroj: The Guardian
Zdroj: The Guardian
Zdroj: The Guardian

 

 

Zdroj: The Guardian

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií