Čarovné Jámske pleso, či výhľad z vrcholu na celú tatranskú nádheru. Aj taký je výstup na jeden z najkrajších vrcholov v Tatrách – Kriváň

Čarovné Jámske pleso, či výhľad z vrcholu na celú tatranskú nádheru. Aj taký je výstup na jeden z najkrajších vrcholov v Tatrách – Kriváň

O tom, že na Slovensku máme naozaj nádhernú prírodu a mnoho krásnych miest na výlety či  dovolenku, snáď už ani nemusíme písať. Naše najvyššie pohorie, Tatry, ukrýva mnoho krásnych miest, ktoré stojí za to preskúmať. Kriváň, to je ďalšia slovenská klasika.


Existuje len veľmi málo ľudí, ktorí boli v Tatrách a neboli na Kriváni. Turisti si ho obľúbili určite aj preto, že je veľmi fotogenický, rozpoznateľný vďaka tomu, že je „krivý“ už na prvý pohľad a z vrcholu sa ponúka výhľad na celé Vysoké Tatry v plnej ich kráse. Výstup na Kriváň je síce viac náročný, ale rozhodne stojí za to.

Na začiatok príjemná prechádzka

Na Kriváň sa dá vystúpiť z dvoch rôznych miest – zo Štrbského plesa alebo Troch studničiek. Najobľúbenejší je výstup zo Štrbského plesa, ktoré je ľahko dostupné zubačkou zo Štrby – priamo z vlakovej stanice.

Ak sa rozhodneš začať na Troch studničkách, je ideálne, ak máš k dispozícii auto, prípadne sa tam môžeš odviezť autobusom. Túra začína príjemnou „prechádzkou“ k Jámskemu plesu, kde naozaj stojí za to sa pristaviť a vychutnať si pohľad na jedno z najčarovnejších miest v Tatrách.

Už to bude len strmšie

Pri Jámskom plese sa končí všetko, čo doteraz vyzeralo ako príjemná túra a začína skutočný výstup na tretí najvyšší vrchol v Tatrách. Ešte chvíľu prechádza trasa cez kosodrevinové územie, no je však pomerne strmá. Strmším stúpaním cez sutinový žľab sa dostávame na rázcestie pod Kriváňom. Tu sa stretávajú dve skupiny turistov, tí ktorí začínajú na Štrbskom plese a tí, ktorí sa vydali na Kriváň z Troch studničiek.

Malý Kriváň

Od rázcestia pokračujeme naozaj strmým úsekom cez Daxnerovo sedlo. Malý Kriváň je veľmi zradný, a preto je potrebné dávať poriadny pozor na pošmyknutia, ku ktorým môže dôjsť veľmi ľahko. Strmý Malý Kriváň je jedným z najhorších úsekov.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ  Je ti príliš teplo? Môžeš sa schladiť v meste, kde práve teraz stavajú snehuliakov

Samotný vrchol

Po Malom  Kriváni začína najhoršia a najstrmejšia časť výstupu, samotný výstup na vrchol. Kriváň je zradný najmä v tom, že trasa nie je istená ani reťazami, ani rebríky. Len skaly, po ktorých väčšina turistov lezie štvornožky. A to isté platí pri schádzaní. Aj keď podmienky nie sú ideálne, nie sú nezvládnuteľné a ak sa dostaneš až na skutočný vrchol vrchu, pochopíš celú tú nádheru. Tvoje oči totiž ostanú v nemom úžasné, aký nádherný výhľad nie len na Tatry, ale aj na celú krajinu a aj na poľskú stranu sa ti naskytne.

Ak sa nechceš vracať rovnako trasou naspäť, môžeš na rázcestí zvoliť druhú možnú trasu k Trom studničkám.

Foto: Pixabay

Google+ Linkedin

Written By :

Magazín, ktorý tvoríme spolu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

*

*