Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Celosvetová hanba: Vzostup neofašizmu na Slovensku si všimol i NEW YORK TIMES

Politická situácia na Slovensku neunikla ani uznávanému denníku.

Súčasnú politickú situáciu a vzostup neofašizmu na Slovensku si všímajú aj v zahraničí. Najnovšie neunikli Kotbelovci a Slovenské hnutie obrody ani uznávanému denníku The New York Times. Slovensko si vyslúžilo nie veľmi lichotivé slová.

Autor článku opisuje vzostup Slovenského hnutia obrody (SHO) scénou, kedy si Róbert Švec uctieval pamiatku Jozefa Tisa v obci Čakajovce a padali pri tom pozdravy z obdobia prvého, klérofašistického, Slovenského štátu. Redaktor tvrdí, že aj keď SHO bolo dlhé roky iba malou a okrajovou neofašistickou organizáciou, Švec je natoľko motivovaný, že sa rozhodol transformovať toto hnutie na politickú stranu a získať tak miesto v parlamente.

20slovakia1-superjumbo

Ako autor píše, v Európe vystupujú neofašisti z tieňa práve takto a na Slovensku podľa neho získavajú miesta v regionálnych úradoch, ale i v parlamente a dúfajú, že sa im postupne podarí prevziať moc. Aj keď sú európski neofašisti stále iba na okraji politiky, ide o dôkaz, že politika sa stala skutočne turbulentnou.

Denník tiež upozorňuje, že Róbert Švec vstupuje do oblasti, kde už dominuje Marián Kotleba, ktorému sa s jeho stranou ĽSNS podarilo v minuloročných marcových voľbách dostať do parlamentu, kde získal až 14 mandátov. To sa mu podarilo i napriek tomu, že predvolebné prieskumy mu predpovedali len 3% hlasov. Uspieť sa mu však podarilo najmä vďaka mladým voličom. Článok tiež uvádza, že Švec ako nový neofašistický objav môže vnímať Kotlebu ako potenciálneho rivala.

Redaktorovi z NY Times neuniklo ani to, že Kotleba sa v minulosti zvykol na verejnosti objavovať v uniformách, ktoré boli až nápadne podobné tým z Hlinkovej gardy. „Len čo sa on a jeho strana dostali do parlamentu, uniformy zmizli a jeho útoky na židov sa zmenili na útoky na imigrantov a rómsku menšinu v krajine,“ citovali aj Michala Havrana, ktorý tiež poukázal na to, že sa kotlebovci zvykli objavovať a prejavovať i na Dúhových pochodoch, kde robili problémy. Dodal však, že už to nerobia, pretože sa boja, že si pokazia v očiach verejnosti imidž.

V článku bol spomenutý i slovenský bloger, Ján Benčík, ktorý sa zameriava na odhaľovanie problémových ľudí na sociálnych sieťach, ktoré majú kotlebovci neuveriteľne podchytené a Benčík je tak pre nich problémom. „Nazvali ma Židom a povedali, že by som mal zomrieť, zomrieť, zomrieť,“ napísal bloger, ktorého citácia sa objavila i v NY Times.

Autor si zmapoval aj situáciu v Banskobystrickom samosprávnom kraji, kde je celkom paradoxom, že je Kotleba županom, pretože práve Banská Bystrica je centrom protifašistického SNP. V denníku sa tak objavila aj citácia jedného zo slovenských aktivistov, Rada Slobodu: „Ak ste biely, heterosexuálny muž, pravdepodobne ste si nevšimli rozdiel pod županom Kotlebom, ale pre menšiny (najmä Rómov) je situácia horšia.“

„Sú proti Američanom, Maďarom, Židom, ľuďom čiernej pleti a Aziatom,“ citoval denník riaditeľa múzea SNP, Stanislava Mičeva, ktorý tiež podotkol, že „Kotlebov odkaz je fašizmus s elementami nacizmu.“

 

Zdroj: The New York Times

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií