Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Černobyľ má pre turistov novinku: Otvorili neslávne známy štvrtý blok

 

Černobyľ – 26. apríl roku 1986. Tento deň sa do dejín zapísal čiernymi písmenami. Došlo totiž k najväčšej jadrovej havárii v dejinách ľudstva. 

Tragédia spred 33 rokov

Pred viac ako troma dekádami vybuchla na Ukrajine atómová elektráreň Černobyľ, pričom do celej Európy  uniklo veľké množstvo radiácie. O tejto pohrome sa dlhé roky mlčalo, dokonca sa zatajovali dôležité informácie o skutočnom rozsahu škôd. Tento rok sa však tvorcovia z americkej televíznej stanice HBO rozhodli túto problematiku spracovať do mrazivého seriálu, ktorý si získal ľudí po celom svete a vďaka nemu sa táto téma dostala medzi širokú verejnosť. 

https://www.instagram.com/p/B3Rr8bMgKb0/

Na Ukrajinu prúdia davy turistov

Podľa kritikov je seriál o havárii v Černobyle spracovaný naozaj veľmi kvalitne a pútavo. Jeho popularita spôsobila doslova turistický boom, pretože každý by sa chcel ísť pozrieť na miesto, kde sa tento hrozivý incident odohral. Krajina sa z tejto situácie rozhodla ťažiť a verejnosť k návšteve radiáciou zamorenej oblasti dokonca nabáda. Všetci dobrodruhovia, ktorých táto tematika oslovila teraz smerujú do Černobyľu. A bude ich ešte viac.

“Atrakcie” sa rozrastajú

Elektráreň v súčasnosti disponuje kontrolnou miestnosťou, ktorá sa nachádza v priestoroch štvrtého reaktora. Ide však o oblasť, do ktorej návštevníci doposiaľ nemali prístup. Radiácia tu je totiž privysoká a mohla by vážne ohroziť ich zdravie. Napriek tomu sa vedenie tohto dnes už v podstate “múzea” rozhodlo, že to ľuďom umožní. Platiť však budú špeciálne pravidlá.

Bez ochranného odevu ani krok

Ako uvádzajú ukrajinské agentúry pre cestovný ruch, v prípade sprístupneného štvrtého reaktora bude pre záujemcov platiť povinnosť nosiť špeciálny ochranný odev proti radiácii, prilbu a rukavice. Vstup je možný len so sprievodcom a následne budú jednotlivci musieť podstúpiť dva testy zamerané na kontrolu kontaminácie rádioaktivitou. Treba sa mať na pozore, pretože žiarenie v miestnosti štvrtého bloku je stále 40-tisíckrát vyššie, než je bežné.

View this post on Instagram

#chernobyl #duga #pripyat #чернобыль

A post shared by Daniel (@first_officer_of_cessna) on

Čo možno pri návšteve bloku 4 očakávať?

Podľa dostupných informácií bola kontrolná miestnosť už v minulosti zbavená všetkých plastových spínačov. Postarali sa o to zamestnanci, ktorí sa podieľali na vyraďovaní elektrárne. Išlo o takzvaných “lovcov suvenírov”. Cítili totiž potenciál v speňažení týchto častí vybavenia, a tak ho rozpredali. Stále tu však uvidíme pôvodný 32-tonový sarkofág, ktorým bol po havárii reaktor zakrytý, aby sa zabránilo ďalšiemu úniku radiácie.

Zdroj: gizmodo.com

 

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií