Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Havária bola obrovskou pohromou: Černobyľ je dnes turistická oblasť a seriálový hit. Čo hovoria odborníci?

Návštevník uzavretej zóny musí spĺňať určité kritériá

Seriál Černobyľ rekonštruuje príbeh o jadrovej havárii reaktora č. 4 z roku 1986 – jednej z najhorších katastrof v histórii spôsobených človekom – a o statočných ženách a mužoch, ktorí sa obetovali, aby zachránili Európu pred nepredstaviteľnú pohromou.

Seriál Černobyľ v produkcii HBO patrí bezosporu k tomu najlepšiemu, čo televízny trh v poslednej dobe ponúkol. Premiéra bola 14. mája a odvtedy patrí tento počin k najzásadnejším udalostiam televíznej sezóny.

Ako to naozaj bolo? Je seriál len zdramatizovanou fikciou alebo vernou rekonštrukciou? Aký počet obetí súvisí s haváriou? Ako seriál vidia skutoční odborníci? To si povieme v tomto článku.

Mimochodom, ak patríš k tým, ktorí okrem spomínanej minisérie nevedia, čo pozerať, máme pre teba zopár tipov na kvalitné seriály.

Išli po istú smrť, no dodnes žijú

Uznávaný portál Metacritics zahŕňa 26 recenzií seriálu, z toho až 24 pozitívnych, a dve, povedzme, priemerné. Finálne skóre je 83/100, čo ho radí medzi absolútnu špičku televíznej tvorby v tejto sezóne. Seriál Černobyľ sa už na IMDb dokonca stal najlepšie hodnoteným v histórii so skóre 9.7/100.

Televízna rekonštrukcia sovietskej katastrofy z 80. rokov oslovila aj jadrovú fyzičku Danu Drábovú, ktorá s úžasom prerozprávaný príbeh na HBO sleduje.

Miniséria v nej vyvoláva veľa silných spomienok. „Napríklad na pána Legasova (vedec a fyzik, ktorý mal za úlohu vyšetriť priebeh havárie a navrhnúť riešenie na záchranu, dva roky po katastrofe spáchal samovraždu, pozn. red.), s ktorým som sa stretla. Aj s množstvom ďalších vedcov, ktorí tam potom pracovali na likvidácii následkov, skúmaní vplyvu aj príčin havárie. K tomu chcem podotknúť, že je jasné, že keď sa má taký spletitý príbeh s toľkými osobami vtesnať do päťkrát 60 minút, musí sa zhutniť. A to zhutnenie spočíva aj v tom, že sa viacero postáv sa koncentruje do jednej. Legasov nebol sám,hovorí pre Denník N.

Drábová upozorňuje aj na fakt, že odhady medzinárodných inštitúcií (WHO, UNESCO a ďalšie) hovoria o štyroch až pätnástich tisícoch možných úmrtí na onkologické ochorenia. Pre porovnanie – v Česku zomiera každý rok 28-tisíc ľudí na onkologické ochorenia a s Černobyľom to nemá súvislosť vôbec žiadnu. „U veľkej väčšiny tých ľudí, čo likvidovali následky havárie a ktorí mali aj dosť mizerné vyhliadky, sa tie čierne scenáre našťastie nenaplnili. Dvaja z tých mužov, čo išli odčerpať vodu a išli si takmer po istú smrť, dodnes žijú.” dodáva.

Černobyľská elektráreň po havárii. Zdroj: HBO

Je to majstrovské dielo

Podľa Václava Vašků, fotografa a novinára českých Hospodářských novin, sa pravdu o Černobyle budeme dozvedať ešte sto rokov. 

V rozhovore pre DVTV hovorí, že seriál je verný, že ide o prvé dielo, ktoré dáva do súvislosti všetky okolnosti. Dodáva, že Černobyľ je dnes turistická oblasť, niektorí ľudia by sa vraj do zakázanej zóny radi vrátili, pretože sú tam celé opustené dediny.

„Je to majstrovské dielo, behá mi mráz po chrbte. Seriál Černobyľ technicky vysvetlil haváriu a spojil ju s osudmi jednotlivých ľudí,“ hovorí Vašků o seriáli z produkcie HBO. Havária je podľa neho tiež silným propagandistickým nástrojom pre obe strany. Kritikov, ale aj pomyselných „priaznivcov“ jadrovej energie. Návštevu elektrárne či samotného mesta prirovnáva k návšteve Osvienčimu, koncentračnom tábore, ktorý bol postavený počas druhej svetovej vojny a smrť v ňom našlo vyše milión ľudí.

Turizmus je stále pod dohľadom zóny, ktorá je uzavretá. Návštevník musí spĺňať určité kritériá – mať minimálne 18 rokov a vybaviť si všetky potrebné povolenia, medzi nimi aj razítko od náčelníka zóny.

Hlboko v ukrajinskom lese blízko Černobyľa leží aj radar Duga, obrovská sovietska inštalácia z čias Studenej vojny. Čo sa skrýva v zakázanom území? To sa dozvieš v tomto článku.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií