fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ukrývali rúška aj respirátory: V Čechách našli takmer 700-tisíc ochranných pomôcok

V celej Európe chýbajú rúška a respirátory. A práve to je priestor pre špekulantov, ktorí na nedostatku ochranných pomôcok potrebujú zarobiť.

Máte tip? napíšte nám mailom

Aktuálna situácia je na Slovensku viac než nepriaznivá. Vláda apeluje na obyvateľov, aby nosili rúška. A keďže sa nedajú zohnať, Slováci si ich vo veľkom šijú sami doma. A to nielen pre seba, ale aj pre svoju rodinu priateľov, alebo aj neznámych ľudí, ktorým chcú nezištne pomôcť. Rúška sa šijú aj vo viacerých väzniciach, no do šitia sa pustili aj viacerí aktivisti. Kým niektorí sa snažia svojimi rukami a schopnosťami pomôcť, nájdu sa aj takí, ktorí majú potrebu na nešťastí zarobiť.

Špekulanti ukrývali rúška aj respirátory

Presne takýto prípad sa stal v Českej republike. Českí colníci včera objavili počas kontroly v sklade v priemyselnej zóne v meste Lovosice na severozápade Čiech až 680.000 respirátorov, 25.000 rúšok a ďalšie ochranné pomôcky. Je podozrenie, že mali byť vyvezené z Českej republiky. Teraz si ich prevezme štát: časť pomôcok si nechá Ústecký kraj a zvyšok pôjde do Prahy. Uviedol to hajtman tohto kraja Oldřich Bubeníček, ktorého citoval portál Novinky.cz.

K situácii sa vyjadril aj minister vnútra Ján Hamáček. Na sociálnej sieti napísal, že išlo o zásah polície proti špekulantom s rúškami. Firma, ktorá ukrývala ochranné pomôcky ich mala poskytnúť zdravotníkom, no v poslednej chvíli sa snažila navýšiť cenu.

Prečítajte si tiež:
Na Slovensku pribudli tri nové prípady COVID-19, dva v karanténnych centrách
rúška
Krajiny majú problém s nedostatkom rúšok. Zdroj: SITA/AP

Nedostatok ochranných pomôcok

Aj Česká republika má rovnako ako aj iné európske krajiny, vrátane Slovenska problém s nedostatkom respirátorov a rúšok. Časť nájdených ochranných pomôcok, ktoré ukrývali v meste Lovosice, preto pôjde hasičom a policajtom.

České ministerstvo vnútra zaplatilo od soboty 14. marca za dodávky, ktoré majú ešte len prísť, 1,065 miliardy korún (39,46 milióna eur), napísal spravodajský portál Novinky.cz.

Na Slovensku je zatiaľ potvrdených 97 infikovaných ľudí. S najväčšou pravdepodobnosťou sa počet nakazených koronavírusom zvýši aj dnes. Viacerí odborníci a doktori však tvrdia, že skutočný počet infikovaných je až 6-násobný, na Slovensku však chýbajú testy.

Nový koronavírus SARS-CoV-2 sa už rozšíril do viac ako 80 krajín a teritórií sveta a globálne si vyžiadal približne 7950 obetí a viac ako 198 000 nakazených.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií