Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Covid-19: Ako dlho prežije na povrchoch? Nové štúdie vás budú šokovať

Spolu s rozšírením Covid-19 sa rozšíril aj náš strach z dotyku povrchov. Ľudia sa pokúšajú otvoriť dvere lakťami v MHD, snažia sa ničoho nedotýkať a všetky dvere v autobusoch sa otvárajú automaticky. Zrazu sme začali viac dezinfikovať všetko okolo – kľučky, vypínače, batérie, telefóny či počítače. Ako dlho teda vydrží Covid-19 na povrchoch?

V oblastiach najviac postihnutých novým koronavírusom boli vyslané tímy pracovníkov v ochranných odevoch, aby rozprašovali dezinfekčný prostriedok po námestiach, parkoch a uliciach. Dokonca fotka dezinfekcie MHD v Bratislave sa objavila aj v The Newyork Times.

Ako sa Covid-19 prenáša?

Rovnako, ako mnoho iných respiračných vírusoch vrátane chrípky, sa Covid-19 môže pri kašľaní šíriť v malých kvapkách uvoľňovaných z nosa a úst infikovanej osoby.

Jedno zakašlanie môže produkovať až 3 000 kvapôčok. Tieto malé častice môžu pristáť na iných ľuďoch, odevoch a povrchoch okolo nich, ale niektoré menšie častice môžu zostať aj vo vzduchu.

Existujú tiež dôkazy o tom, že vírus prežije dlhší čas v ľudských výkaloch. Ktokoľvek, kto si dôkladne neumyje ruky po návšteve toalety, môže kontaminovať čokoľvek a kohokoľvek, koho sa dotkne.

Podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) sa pri dotyku povrchu, kde je vírus a následne dotykom tváre „nepovažuje za hlavný spôsob šírenia vírusu“. Napriek tomu CDC, Svetová zdravotnícka organizácia, a ďalšie zdravotnícke orgány zdôraznili, že pri prevencii šírenia Covid-19 je kľúčové umývanie rúk a čistenie či dezinfekcia často dotknutých povrchov. Takže aj keď stále presne nevieme, koľko prípadov je spôsobených priamo kontaminovanými povrchmi, odborníci odporúčajú postupovať opatrne.

Sars a Mers prežije na kovoch, skle a plastoch až 9 dní

Stále nie je jasné, ako dlho môže SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie Covid-19, prežiť mimo ľudského tela.  Niektoré štúdie o iných koronavírusoch vrátane Sars a Mers zistili, že môžu prežiť na kovoch, skle a plastoch až deväť dní, pokiaľ nie sú riadne dezinfikované. Niektoré dokonca môžu pri nízkych teplotách prežiť až 28 dní.

Podľa štúdie kvapôčky môžu zostať vo vzduchu až niekoľko hodín

Neeltje van Doremalen, virologička z National Institute of Health (NIH) v USA, a jej kolegovia z Rocky Mountain Laboratories v Hamiltonu v Montane urobili niektoré z prvých testov. Testovali,  ako dlho môže SARS-CoV-2 prežiť na rôznych povrchoch.

Ich štúdia, ktorá bola uverejnená v New England Journal of Medicine, ukazuje, že vírus mohol prežiť v kvapkách až tri hodiny po vykašlaní do vzduchu.

Jemné kvapôčky s veľkosťou 1 až 5 mikrometrov – približne 30-krát menšie ako šírka ľudských vlasov – môžu zostať vo vzduchu až niekoľko hodín.

To znamená, že vírus cirkulujúci v nefiltrovaných klimatizačných systémoch, môže prežiť až niekoľko hodín, najmä preto, že kvapôčky aerosólu majú tendenciu usadiť sa na povrchoch rýchlejšie, keďže sa vzduch pohybuje.

Štúdia zistila, že vírus SARS-CoV-2 prežíva dlhšie:

  • na kartóne: až 24 hodín
  • na plastových povrchoch a povrchoch z nehrdzavejúcej ocele: 2 až 3 dni

Zistenia naznačujú, že vírus môže dlho prežiť na kľučkách dverí, plastových alebo laminovaných pracovných doskách a iných tvrdých povrchoch.

Vedci zistili, že medené povrchy mali tendenciu vírus zabíjať asi za štyri hodiny.

Ako povrch dezinfikovať:

  • 62 – 71 % alkohol
  • 0,5 % peroxidom vodíka
  • domácim bielidlom obsahujúcim 0,1 % chlórnanu sodného

Výskum ukázal, že koronavírus sa môže inaktivovať počas jednej minúty dezinfekciou povrchov 62 – 71 % alkoholom alebo 0,5 % peroxidom vodíka alebo domácim bielidlom obsahujúcim 0,1 % chlórnanu sodného.

Horúca voda

Vyššie teploty a vlhkosť majú tiež sklon k rýchlejšiemu odumieraniu koronavírusu, hoci výskum ukázal, že súvisiaci koronavírus, ktorý spôsobuje Sars, by mohol byť usmrtený pri teplotách nad 56 °C.

Aj keď neexistujú žiadne údaje o tom, koľko vírusových častíc je v jednej kvapke vykašľanej infikovanou osobou, výskum chrípkového vírusu naznačuje, že menšie kvapôčky môžu obsahovať mnoho desiatok tisíc kópií vírusu chrípky.

To sa však môže líšiť v závislosti od samotného vírusu. Kde sa v dýchacích cestách nachádza a v akom štádiu infekcie je daná osoba.

Koronavírus na odevoch

Na odevoch a iných povrchoch, ktoré sa ťažko dezinfikujú, nie je zatiaľ jasné, ako dlho môže vírus prežiť.

,,Absorpčné prírodné vlákna v kartóne však môže spôsobiť, že vírus vyschne rýchlejšie ako na plastoch a kovoch, “ opisuje Vincent Munster. Vedúci oddelenia vírusovej ekológie v laboratóriách Rocky Mountain Laboratories a jeden z tých, ktorí viedli štúdiu NIH.

..Domnievame sa, že pórovitý materiál rýchlo vysychá a vírus môže byť prilepený k vláknam,“ hovorí.

Zmeny teploty a vlhkosti môžu tiež ovplyvniť, ako dlho môže prežiť. To môže vysvetľovať, prečo je menej stabilný v rozptýlených kvapkách vo vzduchu. „Momentálne prebiehajú nadväzujúce experimenty s cieľom podrobnejšie preskúmať vplyv teploty a vlhkosti.“

Schopnosť vírusu tak dlho vydržať iba zdôrazňuje význam hygieny rúk a čistenie povrchov, tvrdí Munster. „Je možné, že sa tento vírus bude šíriť rôznymi spôsobmi,“ uzatvára.

 

Zdroj bbc
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií