fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Covid-19: Ako dlho prežije na povrchoch? Nové štúdie vás budú šokovať

Spolu s rozšírením Covid-19 sa rozšíril aj náš strach z dotyku povrchov. Ľudia sa pokúšajú otvoriť dvere lakťami v MHD, snažia sa ničoho nedotýkať a všetky dvere v autobusoch sa otvárajú automaticky. Zrazu sme začali viac dezinfikovať všetko okolo – kľučky, vypínače, batérie, telefóny či počítače. Ako dlho teda vydrží Covid-19 na povrchoch?

Máte tip? napíšte nám mailom

V oblastiach najviac postihnutých novým koronavírusom boli vyslané tímy pracovníkov v ochranných odevoch, aby rozprašovali dezinfekčný prostriedok po námestiach, parkoch a uliciach. Dokonca fotka dezinfekcie MHD v Bratislave sa objavila aj v The Newyork Times.

Ako sa Covid-19 prenáša?

Rovnako, ako mnoho iných respiračných vírusoch vrátane chrípky, sa Covid-19 môže pri kašľaní šíriť v malých kvapkách uvoľňovaných z nosa a úst infikovanej osoby.

Jedno zakašlanie môže produkovať až 3 000 kvapôčok. Tieto malé častice môžu pristáť na iných ľuďoch, odevoch a povrchoch okolo nich, ale niektoré menšie častice môžu zostať aj vo vzduchu.

Existujú tiež dôkazy o tom, že vírus prežije dlhší čas v ľudských výkaloch. Ktokoľvek, kto si dôkladne neumyje ruky po návšteve toalety, môže kontaminovať čokoľvek a kohokoľvek, koho sa dotkne.

Podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) sa pri dotyku povrchu, kde je vírus a následne dotykom tváre „nepovažuje za hlavný spôsob šírenia vírusu“. Napriek tomu CDC, Svetová zdravotnícka organizácia, a ďalšie zdravotnícke orgány zdôraznili, že pri prevencii šírenia Covid-19 je kľúčové umývanie rúk a čistenie či dezinfekcia často dotknutých povrchov. Takže aj keď stále presne nevieme, koľko prípadov je spôsobených priamo kontaminovanými povrchmi, odborníci odporúčajú postupovať opatrne.

Sars a Mers prežije na kovoch, skle a plastoch až 9 dní

Stále nie je jasné, ako dlho môže SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie Covid-19, prežiť mimo ľudského tela.  Niektoré štúdie o iných koronavírusoch vrátane Sars a Mers zistili, že môžu prežiť na kovoch, skle a plastoch až deväť dní, pokiaľ nie sú riadne dezinfikované. Niektoré dokonca môžu pri nízkych teplotách prežiť až 28 dní.

Prečítajte si tiež:
MIMORIADNE! Zatvárajú sa lyžiarske strediská aj hotely

Podľa štúdie kvapôčky môžu zostať vo vzduchu až niekoľko hodín

Neeltje van Doremalen, virologička z National Institute of Health (NIH) v USA, a jej kolegovia z Rocky Mountain Laboratories v Hamiltonu v Montane urobili niektoré z prvých testov. Testovali,  ako dlho môže SARS-CoV-2 prežiť na rôznych povrchoch.

Ich štúdia, ktorá bola uverejnená v New England Journal of Medicine, ukazuje, že vírus mohol prežiť v kvapkách až tri hodiny po vykašlaní do vzduchu.

Jemné kvapôčky s veľkosťou 1 až 5 mikrometrov – približne 30-krát menšie ako šírka ľudských vlasov – môžu zostať vo vzduchu až niekoľko hodín.

To znamená, že vírus cirkulujúci v nefiltrovaných klimatizačných systémoch, môže prežiť až niekoľko hodín, najmä preto, že kvapôčky aerosólu majú tendenciu usadiť sa na povrchoch rýchlejšie, keďže sa vzduch pohybuje.

Štúdia zistila, že vírus SARS-CoV-2 prežíva dlhšie:

  • na kartóne: až 24 hodín
  • na plastových povrchoch a povrchoch z nehrdzavejúcej ocele: 2 až 3 dni

Zistenia naznačujú, že vírus môže dlho prežiť na kľučkách dverí, plastových alebo laminovaných pracovných doskách a iných tvrdých povrchoch.

Vedci zistili, že medené povrchy mali tendenciu vírus zabíjať asi za štyri hodiny.

Ako povrch dezinfikovať:

  • 62 – 71 % alkohol
  • 0,5 % peroxidom vodíka
  • domácim bielidlom obsahujúcim 0,1 % chlórnanu sodného

Výskum ukázal, že koronavírus sa môže inaktivovať počas jednej minúty dezinfekciou povrchov 62 – 71 % alkoholom alebo 0,5 % peroxidom vodíka alebo domácim bielidlom obsahujúcim 0,1 % chlórnanu sodného.

Prečítajte si tiež:
Deň narcisov sa kvôli koronavírusu odkladá

Horúca voda

Vyššie teploty a vlhkosť majú tiež sklon k rýchlejšiemu odumieraniu koronavírusu, hoci výskum ukázal, že súvisiaci koronavírus, ktorý spôsobuje Sars, by mohol byť usmrtený pri teplotách nad 56 °C.

Aj keď neexistujú žiadne údaje o tom, koľko vírusových častíc je v jednej kvapke vykašľanej infikovanou osobou, výskum chrípkového vírusu naznačuje, že menšie kvapôčky môžu obsahovať mnoho desiatok tisíc kópií vírusu chrípky.

To sa však môže líšiť v závislosti od samotného vírusu. Kde sa v dýchacích cestách nachádza a v akom štádiu infekcie je daná osoba.

Koronavírus na odevoch

Na odevoch a iných povrchoch, ktoré sa ťažko dezinfikujú, nie je zatiaľ jasné, ako dlho môže vírus prežiť.

,,Absorpčné prírodné vlákna v kartóne však môže spôsobiť, že vírus vyschne rýchlejšie ako na plastoch a kovoch, ” opisuje Vincent Munster. Vedúci oddelenia vírusovej ekológie v laboratóriách Rocky Mountain Laboratories a jeden z tých, ktorí viedli štúdiu NIH.

..Domnievame sa, že pórovitý materiál rýchlo vysychá a vírus môže byť prilepený k vláknam,” hovorí.

Zmeny teploty a vlhkosti môžu tiež ovplyvniť, ako dlho môže prežiť. To môže vysvetľovať, prečo je menej stabilný v rozptýlených kvapkách vo vzduchu. „Momentálne prebiehajú nadväzujúce experimenty s cieľom podrobnejšie preskúmať vplyv teploty a vlhkosti.“

Schopnosť vírusu tak dlho vydržať iba zdôrazňuje význam hygieny rúk a čistenie povrchov, tvrdí Munster. „Je možné, že sa tento vírus bude šíriť rôznymi spôsobmi,“ uzatvára.

 

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj bbc

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií