fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Dnešné výrazné búrky priniesli už viac ako 2500 bleskov

Noc z pondelka na utorok, ktorá je aj nocou z prechodu meteorologického leta do meteorologickej jesene prináša pomerne výrazné búrky, ktoré sa ženú Slovenskom.

Máte tip? napíšte nám mailom

Cez našu oblasť sa v týchto chvíľach začína presúvať tlaková níž. Tá postúpi počas dnešného dňa z Maďarska smerom nad Poľsko. Zatiaľ čo táto tlaková níž prináša na západ a stred Slovenska zrážky, tak juhom a východom Slovenska sa ženú silné búrky.

Tie sa začali vytvárať už vo večerných hodinách nad Maďarskom. Vytvorilo sa niekoľko búrkových vĺn, pričom niektoré z nich sa sformovali až do tzv. bow echa.

Bow echo je pomerne jasne viditeľné na radarovom zábere. Bow echo je jedným z najnebezpečnejších veterných javov sprevádzajúci veľké búrkové systémy. O bow echu hovoríme vtedy, keď sa línia búrok začne ohýbať proti osi prúdenia v konvektívnych systémoch, čo sa stalo aj na juhu Slovenska.

Tieto búrky dokážu byť extrémne nebezpečné. Môžu priniesť silný nárazový vietor s rýchlosťou až cez 100 km/h, ktorý môže spôsobovať materiálne škody.

Podľa dát však vietor v Banskobystrickom kraji, kde boli búrky najvýraznejšie priniesol maximálne nárazy s rýchlosťou okolo 70 km/h.

Juh Slovenska pritom zasiahlo aj druhé bow echo, ktoré sa tu nasunulo z Maďarska po 1:30. To však už bolo slabšie.

Prečítajte si tiež:
Marián Václav: Nemusíte mať radi Igora Matoviča. Máte na to plné právo! Pretože vy ste sa neprizerali Kičurovým zlodejinám

Pomerne výrazné búrky, ktoré priniesli už viac ako 2500 bleskov aktuálne postupujú z Banskobystrického kraja smerom nad východné Slovensko.

Na čele búrok tak treba naďalej počítať s nárazovým vetrom s rýchlosťou okolo 50 km/h, no búrky budú postupne slabnúť.

Viac správ o počasí nájdete na iMeteo.sk - Najnovšie informácie o počasí pre Slovensko a svet.
Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií