fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Do kín mieri rozprávka, ktorá spojí slovenských a českých divákov

Máte tip? napíšte nám mailom

Ako spojiť slovenských a českých filmových a televíznych divákov?

Do kín prichádza prvá česko-slovenská rozprávka pre celú rodinu Keď draka bolí hlava, ktorá vznikla na motívy rovnomennej rozprávkovej knižky. Príbeh vznikol v autorskej dielni Petra Šišku a Dušana Rapoša. Česko-slovenský zámer sa im podarilo splniť naozaj netradične – jedna drakova hlava v príbehu hovorí po slovensky a druhá po česky.

Premiéra filmu je plánovaná na 25.10.2018, premietať sa bude v sieti kín Cinemax, distribučne ho zastrešuje Continental film.

O dvojjazyčnom zámere rozprávky viac porozprával Peter Šiška: “Vďaka postavičke draka Čmudíka prechádza v rozprávke čeština plynule do slovenčiny a naopak. Ako čitatelia, tak aj diváci si môžu uvedomiť historickú spolupatričnosť oboch slovanských jazykov a zistiť, ako blízko a pritom ďaleko majú k sebe dva národy niekdajšieho Československa, ktorého vznik nám pripomenie dátum 30.10.2018 svojím stým výročím.“ 

Zdroj: House of Ukulele

Jednu z hlavných úloh v rozprávke si zahral nestarnúci Karel Gott, zhostil sa úlohy deda Kováča. Zaujímavosťou je, že k dvojjazyčnej rozprávke Keď draka bolí hlava vznikli rovno dve verzie piesní – slovenská a česká. Zaspievali si ich osobnosti slovenskej a českej hudobnej scény s Karlom Gottom na čele.

Prečítajte si tiež:
Máš panický strach z pavúkov? Ak áno, tak poriadne otvor oči, pretože aj na tomto obrázku sa jeden nachádza. Vidíš ho?

Slovenská verzia ústrednej pesničky k filmu Keď draka bolí hlava

Dej rozprávky sa odohráva v kováčskej dielni pod Dračou skalou, kde trávia prázdniny u babičky a deda Barborka s Tomíkom. Do kováčskych prác sa všetkými silami zapája aj netradičný pomocník, dráčik Čmudík.

Jedného dňa, keď sa deti rozhodnú prespať v jaskyni spolu s dráčikom, objavia na jaskynnej stene starú mapu. Čmudík im rozpovie napínavý príbeh o vzniku kráľovstva Draka, o veľkej láske princeznej Adélky a princa Janka, o dlhoročnej kliatbe a strašnom Drakovi, o zlom škriatkovi Blivajzovi, ale aj o tajomstve Nezábudkovej lúky, stratenom dračom vajci a páriku klokanov.

Ak vás zaujíma, kedy draky tancujú hip-hop, ako sa slávia Vianoce v dračej jaskyni, akú kúzelnú moc má sto rokov neumytý dračí zub a hlavne, prečo vlastne draka bolí hlava, stačí sa začítať do knižky alebo si pozrieť rozprávku Keď draka bolí hlava.

Kým sa rozprávka Keď draka bolí hlava dostane na plátna kín, sledujte Facebook stránku filmu, kde sa dozviete mnohé zaujímavosti z nakrúcania a môžete sa zapojiť do súťaží o atraktívne ceny.

Prečítajte si tiež:
Pustovník, ktorý ušiel z civilizácie a žil nahý na pustom ostrove, je úradmi nútený vrátiť sa do Japonska po 29 rokoch!
Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií