Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Phishingové útoky vás môžu pripraviť o všetky peniaze! Pozor na falošné emaily aj SMS

Falošné emaily a SMS sú niekedy na nerozoznanie od tých pravých. Zistite, ako od vás hackeri mámia citlivé informácie a ako sa treba brániť.

Hackeri si vždy nájdu spôsob, ako od vás získať citlivé informácie a vybieliť vám účet. Prostredníctvom falošných emailov sa snažia zistiť vaše osobné údaje, ktoré sa týkajú banky. Prevažne ide o údaje o platobných kartách, ako napríklad číslo karty, PIN kód, prihlasovacie meno a heslo do internet bankingu alebo do inej služby či dokonca pozície z GRID karty.

Ako rozoznať falošné emaily a SMS?

Celá veda spočíva vo falošnom emaily, ktorý vám príde do schránky. Na prvý pohľad sa zdá, že ide o pravý email. Jeho odosielateľ vás zväčša žiada, aby ste klikli na odkaz, ktorý vás prevedie na internetovú stránku, kde máte podľa jeho pokynov zadať svoje osobné údaje. V skutočnosti však ide o nedôveryhodné web stránky, pričom dochádza k zneužitiu vašich osobných informácií. Falošný email môže vyzerať nasledovne.

falošné emaily a SMS
Zdroj: Anna Kováčová

Prostredníctvom falošných stránok sa hackeri snažia vymámiť od vás citlivé informácie. Tento postup sa nazýva aj phishing. Nejde však len o falošné emaily. Zlodeji môžu používať aj SMS alebo telefonáty, pričom sa vás snažia presvedčiť, že tieto akcie sprostredkúva skutočne vaša banka. Spolieha sa na vašu nepozornosť a žiada od vás napríklad overenie hesiel, aktualizáciu totožnosti alebo zadanie ďalších údajov.

Falošné emaily alebo SMS od vás môžu tiež žiadať stiahnutie nedôveryhodnej aplikácie do mobilu alebo počítača. Takáto aplikácia môže obsahovať skrytý vírus, ktorý poškodí vaše programy, zmení nastavenia a môže aj odosielať citlivé údaje a to všetko bez toho, aby ste tom vedeli. Nezabúdajte ani na to, že väčšina falošných emailov alebo správ tiež obsahuje gramatické chyby.

Zistite, za ktoré mobilné aplikácie platíte svojim súkromím. Určite máte nainštalovanú aspoň jednu z nich.

falošné emaily a SMS
Zdroj: unsplash.com

Ako sa voči týmto útokom brániť?

Hackeri nemajú veľmi veľkú šancu získať vaše vyššie spomenuté údaje bez toho, aby ste im ich neprezradili vy sami. Preto by ste sa mali mať na pozore a za každých okolností si overiť každý email. Zvlášť, ak od vás vyžaduje vaše citlivé informácie. Pred phishingom sa môžete brániť úplne jednoducho. Slovenská sporiteľňa radí toto:

  1. K službám elektronického bankovníctva pristupujte len cez overené pripojenia.
  2. Buďte opatrní pri nevyžiadanej pošte. Radšej neodpovedajte a správu si bez prečítania vymažte.
  3. Neklikajte v správach na odkazy pre prístup do služieb elektronického bankovníctva. Internetovú adresu radšej napíšte priamo do prehliadača.
  4. Počas pripojenia do internetového bankovníctva si preverte indikátory bezpečnosti, ako napríklad visiaci zámok, protokol SSL a podobne.
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií