fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Fico a Kaliňák u Žilinku neuspeli. Prečo generálna prokuratúra nepoužije známy paragraf 363?

Uznesenia o vznesení obvinenia Roberta Fica, Roberta Kaliňáka a Mareka Paru ešte nenadobudli právoplatnosť.

Máte tip? napíšte nám mailom

7.7.2022 (Webnoviny.sk) – V prípade bývalého premiéra Roberta Fica, exministra vnútra Roberta Kaliňáka a advokáta Mareka Paru neboli splnené zákonné podmienky na konanie o návrhoch na zrušenie obvinení podľa paragrafu 363 Trestného poriadku. Konštatuje to v stanovisku Generálna prokuratúra SR.

Fico a Kaliňák sa prerátali

Dôvodom je, že obvinení proti uzneseniam, ktorými im bolo vznesené obvinenie, podali zároveň riadny opravný prostriedok, teda sťažnosť, ako aj mimoriadny opravný prostriedok, teda návrh na zrušenie právoplatných rozhodnutí v prípravnom konaní podľa paragrafu 363, a to v čase, keď rozhodnutie, ktorého zrušenia sa v konečnom dôsledku domáhajú, teda uznesenia o vznesení obvinenia, nenadobudlo právoplatnosť.

„Generálny prokurátor SR po oboznámení sa s vecou dospel k záveru, že návrhy obvinených boli v časti smerujúcej proti uzneseniam o začatí trestného stíhania (tzv. „vo veci“) podané neoprávnenými osobami, pretože sa obvinených priamo netýkajú a v časti týkajúcej sa uznesení o vznesení obvinenia boli podané predčasne. Obvinenými uplatnený postup odporuje systému opravných prostriedkov upravenému v Trestnom poriadku,” konštatuje generálna prokuratúra s tým, že obvinení boli o danej situácii upovedomení.

Prečítajte si tiež:
Šeliga už nevie, či chce pokračovať v koalícii. Prekročil sa rubikon, tvrdí

„Týmito upovedomeniami nie je žiadnym spôsobom dotknuté právo obvinených podať návrh na postup podľa paragrafu 363 a Trestného poriadku po rozhodnutí o sťažnostiach a nadobudnutí právoplatnosti uznesenia o vznesení obvinenia,” dodala prokuratúra.

Mali založiť zločineckú skupinu

Bývalého predsedu vlády Fica a exministra vnútra Kaliňáka v rámci policajnej akcie Súmrak obvinili zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a tiež ohrozenia daňového tajomstva.

Advokát Para čelí obvineniu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, pričom bol obvinený v rámci akcie Kaifáš.

Viac k témam: akcia Súmrak, Obvinenie Roberta Fica a Roberta Kaliňáka, Paragraf 363 Trestného poriadku, Súdy
Zdroj: Webnoviny.sk – Fico a Kaliňák u Žilinku neuspeli. Prečo generálna prokuratúra nepoužije známy paragraf 363? © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií