fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Sociálna poisťovňa prijala za júl už takmer 22 percent práceneschopností v ePN, najmenej ich vystavili v dvoch krajoch

Najviac vystavených ePN za júl eviduje Sociálna poisťovňa zo Žilinského kraja.

Máte tip? napíšte nám mailom

15.8.2022 (Webnoviny.sk) – Sociálna poisťovňa prijala v minulom mesiaci od lekárov už takmer 22 percent vypísaných práceneschopností v elektronickej forme ako ePN. Za júl tohto roka poisťovňa evidovala 13,2-tisíca ePN a ďalších 46,9-tisíca dočasných pracovných neschopností, ktoré lekári vystavili v papierovej forme. Lekári tak spolu v minulom mesiaci vystavili takmer 60,2-tisíca dočasných práceneschopností. V tlačovej správe o tom informoval hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.

Najviac ePN v Žilinskom kraji

Najviac vystavených ePN za júl eviduje Sociálna poisťovňa zo Žilinského kraja. Spolu ich bolo 2,4-tisíca, z toho 803 v samotnom okrese Žilina. Nasleduje Trenčiansky kraj s takmer 2,1-tisíca ePN a Nitriansky kraj s 1,8-tisíca ePN.

Najmenej sa do systému ePN zapojili lekári v Prešovskom a Košickom kraji. V Prešovskom kraji lekári v minulom mesiaci vystavili takmer 1,2-tisíca ePN a v Košickom kraji cez 1-tisíc ePN.

Zvyšok vybavia úrady

Dočasnú PN môžu lekári prvého kontaktu od začiatku júna tohto roka potvrdzovať elektronicky. Chorý občan po novom navštívi lekára, ktorý mu vystaví elektronickú PN a o všetko ostatné sa už postarajú úrady.

Občan na PN už nemusí vypisovať žiadosť o nemocenskú dávku, keďže stačí vystavenie elektronickej PN. Prvý rok fungovania elektronickej PN je však pre lekárov prvého kontaktu dobrovoľný. Povinnosť vystavovať elektronickú PN bude pre lekárov platiť až od budúceho roka.

Prečítajte si tiež:
Matovič láme cez koleno princípy právneho štátu, pri balíčkoch obišiel všetky štandardné pravidlá

Viac k témam: ePN, Práceneschopnosť
Zdroj: Webnoviny.sk – Sociálna poisťovňa prijala za júl už takmer 22 percent práceneschopností v ePN, najmenej ich vystavili v dvoch krajoch © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií