Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Fico vyzýva zamestnávateľov, aby obmedzili prácu v noci (video)

Podľa premiéra musia zagarantovať ľudom, ktorí pracujú v noci, cez víkendy a sviatky, že budú primerane za ňu odmenení.

5.4.2024 (SITA.sk) – Premiér Robert Fico vyzýva zamestnávateľov, aby obmedzili prácu v noci. Uviedol to v piatok po kontrolnom dni na ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny na margo plánovaného zvyšovania minimálnej mzdy. Uvedomuje si, že na minimálnu mzdu sú na Slovensku naviazané mnohé iné príspevky a príplatky.

„Vrásky na čele nerobí zamestnávateľom rast minimálnej mzdy, ale robia ich príplatky za prácu v noci, cez sviatky a víkendy. Máme jedny z najvyšších podielov práce v noci, cez víkendy a počas sviatkov v celej Európskej únii,“ zdôraznil premiér. Ako dodal, vláda musí o tomto probléme hovoriť so zamestnávateľmi, alebo nájsť iný spôsob zvyšovania príplatkov za prácu v noci a počas víkendov.

Rokovanie budúci týždeň

„Musíme zagarantovať ľudom, ktorí pracujú v noci, cez víkendy a sviatky, že budú primerane za ňu odmenení,“ zdôraznil Fico. Intenzívne sa preto touto témou budú zaoberať na koaličnej rade. Podľa Fica má minimálna mzda tvoriť 60 % priemernej mzdy v národnom hospodárstve, čo je v súlade s programovým vyhlásením vlády.

„Chcem rešpektovať koaličných partnerov. Chcem rešpektovať záujem strany Hlas – SD, ktorí chcú dynamickejšie naplniť tento záväzok a tiež SNS, ktorí chcú hovoriť o časovom harmonograme. Toto bude predmetom rokovania koaličnej rady, ktorá bude budúci týždeň v stredu,“ dodal Fico.

„Zákon o minimálnej mzde je momentálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní, v rámci ktorého ho môžu pripomienkovať aj zamestnávatelia. Očakávame, že jedna z pripomienok bude smerovať k príplatkom. Sme pripravení na diskusiu, aj na tripartite,“ uviedol minister práce Erik Tomáš. Ako dodal, momentálne sme nastavení tak, že príplatky sú naviazané na minimálnu mzdu, pokiaľ sa nenájde nejaký efektívnejší mechanizmus, tak to tak ostatne.

https://cdnv.sita.sk/sites/34/2024/04/5.4.2024_min_prace.mp4

Minimálna mzda 816 eur

Rezort práce chce stanoviť minimálnu mzdu ako 60 % priemernej mzdy v národnom hospodárstve vychádzajúc z údajov spred dvoch rokov, v súlade s programovým vyhlásením vlády. V tomto roku je minimálna mzda 750 eur. Podľa odhadu súčasného automatu, ktorý vypočíta minimálnu mzdu ako 57 % priemernej mzdy spred dvoch rokov, by minimálna mzda v roku 2025 mala predstavovať 816 eur.

Podľa už nových pravidiel by jej výška mala dosiahnuť podľa kvalifikovaných odhadov v roku 2026 sumu 920 eur a v nasledujúcom roku by to malo byť už 969 eur. Na minimálnu mzdu sú samozrejme naviazané nočné a víkendové príplatky za prácu, ktoré rovnako budú rásť.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Minimálna mzda, Minister práce sociálnych vecí a rodiny SR, Práca v noci, Premiér Slovenskej republiky, Príplatky, Sociálne
Zdroj: SITA.sk – Fico vyzýva zamestnávateľov, aby obmedzili prácu v noci (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií