Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Očakávaná dĺžka života v Európskej únii bola vlani 81,5 roka, ako sme na tom na Slovensku?

V porovnaní s úrovňou pred pandémiou v roku 2019 zaznamenalo 18 krajín únie v minulom roku nárast strednej dĺžky života.

5.5.2024 (SITA.sk) – Očakávaná dĺžka života pri narodení v Európskej únii (EÚ) bola vlani podľa predbežných údajov Eurostatu 81,5 roka. Je to o 0,9 roka viac ako v roku 2022 a o 0,2 roka viac v porovnaní s úrovňou pred pandémiou v roku 2019.

V 15 krajinách stredná dĺžka života prekročila priemer EÚ, pričom najvyššiu strednú dĺžku života zaznamenal Eurostat v Španielsku, konkrétne 84 rokov.

Najhoršie sú na tom Bulhari

Ďalšími dvoma krajinami, kde sa ľudia dožívajú najviac rokov, je Taliansko s 83,8 roka a Malta s 83,6 roka.

Naopak, najnižšia očakávaná dĺžka života bola zaznamenaná v Bulharsku, na úrovni 75,8 roka, Lotyšsku (75,9 roka) a Rumunsku (76,6 roka).

A kde v rebríčku sa nachádza Slovensko? Na Slovenku dosahovala vlani očakávaná dĺžka života pri narodení 78,1 roka. Je to nárast oproti predpandemickým 77,8 roka v roku 2019.

Šesť krajín zaznamenalo pokles

V porovnaní s úrovňou pred pandémiou v roku 2019 zaznamenalo 18 krajín únie v minulom roku nárast strednej dĺžky života, zatiaľ čo dve krajiny zostali na rovnakej úrovni a šesť krajín zaznamenalo pokles.

Najväčší nárast, o jeden rok, sa odhaduje v Rumunsku, za ktorým nasledujú Litva s nárastom o 0,8 roka, Bulharsko, Česko, Luxembursko a Malta, všetky s nárastom o 0,7 roka.

Naopak, najväčší pokles zaznamenali Rakúsko a Fínsko, po 0,4 roka. Za ktorými nasledovali Estónsko a Holandsko s poklesom 0,2 roka.

Viac k témam: Demografia, Očakávaná dĺžka života, stredná dĺžka života
Zdroj: SITA.sk – Očakávaná dĺžka života v Európskej únii bola vlani 81,5 roka, ako sme na tom na Slovensku? © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií