Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Slovensko dodalo Ukrajine štyri špeciálne podvodné drony

Ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že Slovensko okrem bilaterálnej humanitárnej pomoci bude Ukrajine aj naďalej nevojensky pomáhať v rámci medzinárodného spoločenstva krajín.

5.5.2024 (SITA.sk) – Slovensko dodalo Ukrajine štyri špeciálne drony určené na vyhľadávanie mín a nevybuchnutej munície pod vodnou hladinou. Slovensko tak pokračuje v humanitárnej pomoci Ukrajine. Informoval o tom rezort zahraničných vecí s tým, že Slovensko chce aj takouto cestou podporiť zneškodnenie čo najväčšieho počtu výbušných zariadení a urýchliť obnovu ukrajinských vôd.

Príspevok 750-tisíc eur

Podvodné drony sa vedia pohybovať rýchlosťou tri uzly a ponoriť sa do hĺbky 200 metrov. Zhotovujú snímky a nahrávajú videá v reálnom čase a vo vysokej kvalite.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Poskytujú tiež možnosť prieskumu trupov lodí, ponorených objektov a pomoc pri núdzovej záchrane osôb.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v máji (fotografie)

Rezort diplomacie poskytlo Veľvyslanectvu Ukrajiny na Slovensku v decembri minulého roka príspevok vo výške 750-tisíc eur na nákup dvoch odmínovacích slovenských systémov Božena na odmínovanie Chersonskej oblasti.

Člen odmínovacej koalície

Ministerstvo spresnilo, že ich dodanie a zaškolenie tímu je naplánované na september tohto roku.

„Potreby Ukrajiny v oblasti humanitárnej pomoci každý deň narastajú, a preto sa chceme sústrediť na konkrétne projekty pomoci. Chceme podporiť tie, ktoré prispejú k ochrane životov obyvateľov,“ zdôraznil minister zahraničných vecí Juraj Blanár.

Rezort diplomacie dodal, že Slovensko okrem bilaterálnej humanitárnej pomoci bude Ukrajine aj naďalej nevojensky pomáhať v rámci medzinárodného spoločenstva krajín. „Ako člen odmínovacej koalície Ramsteinského formátu sa bude po boku ďalších štátov podieľať na riešeniach, ktoré prispejú k lepšej bezpečnostnej situácii a ochrane ukrajinských obyvateľov,“ uviedlo ministerstvo.

Viac k témam: Chersonská oblasť, Drony, Humanitárna pomoc Ukrajine, Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk – Slovensko dodalo Ukrajine štyri špeciálne podvodné drony © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií