Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ficova vláda dostala z Bruselu ďalší varovný list, hrozba zmrazenia stále eurofondov trvá

Z obsahu listu podľa portálu vyplýva, že eurokomisia vidí v schválenej novele problémy, ktoré analyzuje aj po zásahu ústavného súdu.

14.3.2024 (SITA.sk) – „Komisár Didier Reynders poslal 29. februára slovenskému ministrovi spravodlivosti Borisovi Suskovi list, v ktorom uviedol problémy, ktoré Komisia zistila v súvislosti s nedávnymi zmenami a doplneniami, ako aj možnosti nápravy,“ citoval portál vyjadrenie Európskej komisie.

Problémy aj po zásahu ústavného súdu

Z obsahu listu podľa portálu vyplýva, že eurokomisia vidí v schválenej novele problémy, ktoré analyzuje aj po zásahu ústavného súdu. Ako strážkyňa zmlúv v EÚ má podľa Euractiv.sk právo zažalovať krajiny na Súdnom dvore EÚ za prijatie zákona, ktorý ide proti európskym pravidlám, čo môže viesť k vysokej pokute.

„Od roku 2020 má tiež právo preventívne pozastaviť eurofondy krajine, ktorá ich nedostatočne ochraňuje. Na obe z týchto možností eurokomisia odkazovala v predchádzajúcich listoch,“ pripomína portál.

Dostatočne závažná hrozba

V súčasnosti podľa Euractiv.sk nie je jasné, či samotné zrušenie európskej prokuratúry, ktoré vstúpi do platnosti aj po zásahu ústavného súdu, vyhodnotí eurokomisia ako dostatočne závažnú hrozbu na to, aby navrhla zmrazenie eurofondov. Prípadne, či spustí mechanizmus ich podmienenosti aj na základe pozastavených častí zákona.

„Sankcie by totiž mala prijímať proporčne k hrozbe zneužitia eurofondov,“ dodal Euractiv.sk.

Viac k témam: Eurofondy, Eurokomisár, Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Minister spravodlivosti SR, monitor, Novela Trestného zákona
Zdroj: SITA.sk – Ficova vláda dostala z Bruselu ďalší varovný list, hrozba zmrazenia stále eurofondov trvá © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií