Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vyholené hlavy, vychudnuté a na smrť vyzerajúce telá. Pozrite si prvé zábery filmu SPRÁVA o úteku dvoch Slovákov z Osvienčimu

Po Trhline, ktorá divákov síce potešila, no extrémne nenadchla (i keď zaplnila kiná), pracuje režisér Peter Bebjak na historickej dráme založenej na skutočných udalostiach.

Bebjakovi nemožno uprieť to, že v súčasnosti je jedným z najúspešnejších slovenských režisérov. Po filmoch ako Čistič, Čiara a v neposlednom rade aj mnohými ospevovaná Trhlina, ktorá je adaptáciou rovnomennej knihy Jozefa Kariku, mal pod palcom aj krimi seriály Dr. Ludsky, Mesto tieňov či Za sklom. Teraz pracuje na niečom z úplne iného súdka.

https://www.facebook.com/spravafilm/photos/a.1996524487253503/2245706345668648/?type=3&theater

Správa sa dostala do sveta, no u nás bol Wetzlerov odkaz v zabudnutí

O hrôzach druhej svetovej vojny bolo nakrútených nemálo filmov. V čom by sa od nich mala odlišovať Správa?

Bebjak so svojím tímom z D.N.A. Production vychádza predovšetkým z autobiografického románu Alfréda Wetzlera Čo Dante nevidel. Wetzlerovi sa spolu s Rudolfom Vrbom podarilo úspešne utiecť z Osvienčimu a výpoveď o živote v koncentračnom tábore spísali v tzv. Vrbovej a Wetzlerovej správe. S pomocou Gisely Steinerovej a Oskara Krasňanského ju preložili do nemčiny a informovali o tom slovenskú židovskú komunitu v Žiline a apríli 1944. 

https://www.instagram.com/p/Bun4OozA1qP/

32-stranová správa sa dostala do sveta, v júni o tom informovalo BBC aj New York Times. Vtedajší pápež, americký prezident aj švédsky kráľ následne žiadali o zastavenie masových deportácií – v Maďarsku ich zastavili 9. júla 1944. Vďaka tomu sa zachránilo asi 200 000 židov.

Bebjak sa vyjadril, že i keď správa išla do sveta, u nás odkaz Wetzlera ostal v zabudnutí. Aj Rudolf Vrba totiž napísal knihu (Utiekol som z Osvienčimu), ktorá sa dostala do celého sveta a oslovil ňou celý Západ. Emigroval do Kanady. 

Pri Malackách vyrástol koncentrák

Je známe, že v skutočnom Osvienčime ľuďom nakrúcať nedovolia; len dokumentaristom sa dostane tejto pocty. Peter Bebjak tvrdí, že i Spielberg si musel postaviť koľajnice na druhú stranu (režisér Schindlerovho zoznamu). Preto niet divu, že si filmári museli poradiť nejako inak.

V obci Láb pri Malackách dali postaviť vernú kópiu poľského koncentračného tábora. Momentálne by mali nakrúcať druhú fázu filmu – útek dvoch slovenských mladíkov Freddyho a Valéra. Nasledovať bude postprodukcia a predstavenie filmu na festivaloch, potom sa naň diváci môžu tešiť aj v televízii, koproducentmi sú RTVS a ČT.

O autentický dojem sa staral početný maskérsky tím, ktorému prešlo rukami až 450 ľudí. Skracovali vlasy, maľovali kruhy pod očami či imitovali rozklad kože. Dohola je vystrihaný aj herec Noël Czuczor (známy z filmov Čistič či seriálov Milenky a Za sklom), ktorý stvárňuje Freddyho. V úlohe Valéra sa predstaví Peter Ondrejička.

Asistent réžie Pavel Svatoň na sociálnej sieti napísal: „Musím opäť zmäknúť, ukloniť sa a strašne moc poďakovať najstatočnejšiemu komparzu, ktorý som za 18 rokov vo filme zažil. Ďakujem, ďakujem a ešte raz, ĎAKUJEM!!!“

Pozrite si prvé zábery z nakrúcania

Vyholené hlavy, zima, tma… Aj takto vyzeralo nakrúcanie filmu Správa.- with D.N.A. PRODUCTION

Zveřejnil(a) Správa dne Pátek 8. března 2019

Zdroj titulnej foto: facebook.com/Správa

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií