fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Havajom otriasa dlhotrvajúca sopečná erupcia. Ľudí už evakuovali, láva zničila niekoľko domov

Máte tip? napíšte nám mailom

Sopka Kilauea strpčuje život Havajčanom. Erupcia už zničila vyše 30 domov.

Sopka Eilauea patrí k najaktívnejším na svete a je nepretržite činná už od roku 1985. Havajské vulkanologické observatóriu (HVO), ktoré jej činnosť neustále monitoruje vydalo varovanie ešte v polovici apríla, nakoľko zaznamenali, že v magnetickom krbe rastie tlak, čo napovedalo, že sa láva môže čoskoro začať tlačiť na zemský povrch.

Zdroj: NPR

Na ostrove Havaj už niekoľko dní prebiehajú rozsiahle evakuácie ľudí, z dôvodu sopečnej aktivity sopky Kilauea. Najviac ohrozená je oblasť Leilani Estates, v ktorej už v ich dôsledku bolo zničených vyše tridsať rodinných domov. Práve tam sa totiž nachádza niekoľko činných kráterov, ktoré chrlia lávu a toxické plyny. Úrady tam nariadili evakuáciu vyše 1 700 obyvateľov.

Zdroj: NPR

Podľa leteckých záberov láva už pokryla plochu s rozlohou väčšou ako 36 000 metrov štvorcových. Láva pritom vyteká iba nízkou rýchlosťou z najaktívnejšej trhliny, pričom v oblasti, do ktorej roztavené horniny prúdia sa nachádza asi 770 budov.

Zdroj: NPR

Sopečná aktivita začala ešte v piatok a erupciu sprevádzalo aj zemetrasenie s magnitúdou 6,9 stupňa Richterovej stupnice, čo je za posledných 40 rokov najsilnejšia. Nateraz odborníci z HVO nevedia odhadnúť, ako dlho potrvá, no odhaduje sa, že evakuovaní obyvatelia sa do svojich domovov tak skoro nevrátia. V roku 1955 totiž napríklad trvala vulkánická aktivita až 88 dní.

Prečítajte si tiež:
Igor Matovič: Mafia má strach z toho, že by bol Lipšic generálny prokurátor
Zdroj: NPR

Úrady naďalej varujú pred nebezpečenstvom nielen erupcií ale aj jedovatých plynov.Ľudia, ktorí v ohrozených oblastiach žijú sa v dôsledku toho sťažujú na podráždené oči, bolesti hlavy, či hrdla.

Zdroj: NPR

https://www.youtube.com/watch?v=51MWHusYJrM

 

 

Zdroj: NPR, YouTube

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií