fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

S hokkaidom v kuchyni: Surovina, s ktorou navaríte chutne proti rakovine aj mŕtvici

Máte tip? napíšte nám mailom

Hitom jesennej sezóny, ktorá sa nezadržateľne blíži, je jednoznačne Hokkaido. Spoznajte túto úžasnú potravinu a jej skvelé účinky pre zdravie.

Hokkaido a jeho účinky pre zdravie - klocher-sk
Zdroj: Pexels

Poznáte ich históriu?

Tekvice patria medzi obľúbenú potravinu ľudí po celom svete. Túto plodinu poznali už naši dávni predkovia, o čom svedčia aj archeologické výskumu, pri ktorých boli nájdené jej semená. Pre Číňanov sú tekvice zdrojom dlhého života a šťastia. Pre Indiánov z kmeňa Navaho predstavujú tekvice jednu z najposvätnejších plodín, v ktorej je ukrytá Veľká Bohyňa.

Tekvica Hokkaido

V súčasnosti sa veľmi obľúbenou odrodou tekvíc stalo Hokkaido. Pochádza z Japonského ostrova s rovnomenným názvom a už jeho pôvodní obyvatelia poznali jeho zázračné účinky. Bohužiaľ, v súčasnosti o nich len málokto vie. Aj preto by sa mala stať neodmysliteľnou súčasťou vášho jedálnička. Ako jednu z mála tekvíc ju môžete konzumovať aj so šupkou. A práve ta v sebe ukrýva zdravý poklad.

Zdroj: Instagram

Účinky Hokkaido na zdravie

Hokkaido obsahuje množstvo minerálov a vitamínov. Zároveň je skvelým zdrojom vlákniny, čo napomáha prevencii rakoviny hrubého čreva a zlepšuje aj trávenie.

V dužine tejto tekvice nájdeme množstvo vitamínu C, ako aj betakaroténu. Ten sa v tele človeka mení na vitamín A, ktorý spolu s vitamínom E zabraňuje poškodzovaniu buniek voľnými radikálmi a predchádza tak rakovine.

Prečítajte si tiež:
Milujete komiksy a kávu? Táto kaviareň vás prenesie do kresleného sveta

Rovnako obsahuje vitamíny skupiny B, ktoré napomáhajú správnemu fungovaniu kardiovaskulárneho systému. Vďaka nim sú tiež posilnené srdce a cievy. Keďže Hokkaido obsahuje málo sodíka, nemalo by chýbať v jedálničku ľudí, ktorí majú problémy so srdcom. Dokonca, jeho pravidelná konzumácia znižuje riziko vzniku infarktu a mŕtvice.

Vďaka draslíku, ktorý má silný močopudný účinok napomáha konzumácia tekvice Hokkaido z tela vyplaviť prebytočnú soľ. Práve táto vlastnosť robí z tekvice skvelého pomocníka pri reumatizme a dne. Selén, ktorý tekvica obsahuje pomáha pri ochoreniach močových ciest. Okrem neho obsahuje tiež meď, železo a horčík.

S Hokkaidom aj proti rakovine

Okrem dužiny môžete použiť aj jadierka. Tie však treba kupovať len nepražené a ich účinky ocenia hlavne muži, keďže stimuluje bunky prostaty a zabraňuje ich nežiadúcemu zväčšenie. Jadierka tiež obsahujú obrovské množstvo zinku, ktorý je skvelým pomocníkom pri boji s onkologickými ochoreniami.

Hokkaido a jeho účinky pre zdravie - klocher-sk
Zdroj: Pexels

Tekvica je v našich domácnostiach považovaná skôr za príťaž, ako za zeleninu, ktorú môžeme skvele využiť. Pripraviť si z nej pritom môžeme pripraviť  polievky, hlavné jedlá a dokonca aj dezerty. Nebojte sa zaradiť Hokkaido do svojho jedálnička. Nie len, že si pochutíte, ale urobíte niečo aj pre svoje zdravie!

 

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií