fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Jednotky NATO na Slovensku majú nového veliteľa, stal sa ním český plukovník Bujárek

V rámci mnohonárodnej bojovej skupiny pôsobila doposiaľ na Slovensku česká jednotka z chrudimského výsadkového práporu, teraz ju v rámci rotácie vystriedajú.

Máte tip? napíšte nám mailom

24.6.2022 (Webnoviny.sk) – Novým veliteľom mnohonárodnej bojovej skupiny NATO na Slovensku sa stal plukovník Ladislav Bujárek z Armády Českej republiky. Ako ďalej informovalo Ministerstvo obrany SR, nahradil tak prvého veliteľa tejto skupiny, českého plukovníka Tomáša Unzeitiga. Ten stál na jej čele od začiatku apríla.

V rámci mnohonárodnej bojovej skupiny pôsobila doposiaľ na Slovensku česká jednotka z chrudimského výsadkového práporu, teraz ju v rámci rotácie vystrieda mechanizovaná rota žateckého mechanizovaného práporu na bojových vozidlách Pandur.

Skupinu doplní aj nemecká rota

„Počas nasadenia jednotiek pod velením plukovníka Unzeitiga doplnila mnohonárodnú bojovú skupinu mechanizovaná rota Armády USA v Európe a slovinská mechanizovaná rota. V najbližších dňoch ju doplní aj nemecká mechanizovaná rota,” uviedol rezort obrany.

Po dokončení rotácie nasadených jednotiek bude podľa ministerstva mnohonárodná bojová skupina pokračovať v spoločnom výcviku so slovenskými jednotkami, najmä s jednotkami 2. mechanizovanej brigády, do zostavy ktorej je skupina zaradená.

Ministerstvá podpísali dohodu

K zabezpečeniu fungovania mnohonárodnej bojovej skupiny NATO na Slovensku bola zároveň v piatok národnými vojenskými predstaviteľmi pri NATO v Bruseli podpísaná Technická dohoda medzi Ministerstvom obrany SR a Ministerstvom obrany ČR o podpore pre mnohonárodnú bojovú skupinu na Slovensku zo strany hostiteľskej krajiny.

Prečítajte si tiež:
Prokurátor podal obžalobu na päť osôb pre drogovú trestnú činnosť, hrozia im roky za mrežami

Viac k témam: Vojaci NATO
Zdroj: Webnoviny.sk – Jednotky NATO na Slovensku majú nového veliteľa, stal sa ním český plukovník Bujárek © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií