fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Kedy prídu na Slovensko vrtuľníky Blackhawk? Podľa ministerstva obrany platí pôvodný termín

Slovensko plánuje v rámci kontraktu za 111,4 milióna dolárov dovybaviť aj deväť vrtuľníkov Blackhawk, ktoré zaobstaralo predchádzajúce vedenie rezortu v roku 2015.

Máte tip? napíšte nám mailom

17.4.2022 (Webnoviny.sk) – Dodanie dvoch viacúčelových vrtuľníkov UH-60M Blackhawk predpokladá Ministerstvo obrany SR (MO SR) naďalej na rok 2025.

Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa MO SR Martina Kovaľ Kakaščíková s tým, že Slovensko v rámci kontraktu za 111,4 milióna dolárov (USD) bez DPH plánuje dovybaviť aj deväť vrtuľníkov Blackhawk, ktoré zaobstaralo ešte predchádzajúce vedenie rezortu v roku 2015.

Všetky vrtuľníky doplnia o dva palubné guľomety M240H, pričom sedem vrtuľníkov bude navyše dovybavených systémom balistickej ochrany.

V júni 2021 slovenský rezort obrany uzatvoril FMS (Foreign Military Sales) zmluvu na obstaranie dvoch viacúčelových vrtuľníkov UH-60M s výbavou pre sily pre špeciálne operácie. Ich nákup schválila vláda 2. júna 2021. Celkové náklady kontraktu sú vo výške 111,4 milióna dolárov (USD) bez DPH. Z tejto sumy MO SR zaplatí 61,4 milióna USD v splátkach.

Americká vláda uhradila z danej sumy už 50 miliónov dolárov bez DPH. S využitím grantu chce rezort obrany pokračovať v obmene starých vrtuľníkov Mi-17 M/LPZS za nové, kompatibilné s krajinami NATO.

Viac k témam: vrtuľníky UH-60M Blackhawk
Zdroj: Webnoviny.sk – Kedy prídu na Slovensko vrtuľníky Blackhawk? Podľa ministerstva obrany platí pôvodný termín © SITA Všetky práva vyhradené.

Prečítajte si tiež:
Europoslanci Hojsík a Pollák sú z rozsudku nad Kotlebom sklamaní, v kauze šekov očakávali prísnejší trest
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií