fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Europoslankyňa Ďuriš Nicholsonová nechala preveriť Borguľovu usadlosť, za štátne si mal opraviť vlastnú haciendu

Martin Borguľa zo Sme rodina odmieta akékoľvek prepojenie na danú nehnuteľnosť. 

Máte tip? napíšte nám mailom

19.5.2022 (Webnoviny.sk) – Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová sa obrátila s podnetom na Úrad špeciálnej prokuratúry a Národný úrad pre OLAF, aby preskúmali zákonnosť použitia nenávratného finančného príspevku „v súvislosti s medializovanými informáciami o haciende spojenej s poslancom Martinom Borguľom (Sme rodina)“, na ktorú išli finančné prostriedky z Pôdohospodárskej platobnej agentúry vo výške 775 075,81 eur. Ide o zmluvu z marca 2016. Informovala o tom samotná europoslankyňa.

Hacienda turistov neubytováva

„Hoci nenávratný finančný príspevok bol poskytnutý na rozvoj vidieckeho turizmu, z doposiaľ odhalených zdrojov a informácií zo slovenských médií vyplýva, že na miestne príslušnom obecnom úrade v obci Banská Belá (okr. Banská Štiavnica) táto usadlosť nie je registrovaná ako ubytovacie zariadenie a hostí doposiaľ nenahlasovali napriek tomu, že už od januára 2020 je aj právoplatne skolaudovaná. Usadlosť zároveň nebola registrovaná v obci ako ubytovacie zariadenie, rovnako nebola vedená kniha ubytovaných, na základe ktorej by im obec stanovila poplatok za dospelú ubytovanú osobu,“ napísala v podnete Ďuriš Nicholsonová.

Ako ďalej europoslankyňa v podnete uviedla, usadlosť sa nachádza vo výnimočnom prírodnom prostredí Štiavnických vrchov v chránenej krajinnej oblasti Štiavnických vrchov – Skalka, ktorá je súčasťou územia európskeho významu NATURA 2000, pričom aj z podkladov sprievodnej a súhrnnej technickej správy žiadateľa má vyplývať, že v tomto území sa odporúča „najmä zber húb a lesných plodov, kosba lúk a pasenie oviec, ktoré budú plemena nevyžadujúceho dojenie“ .

Borguľa sa od prípadu dištancoval

Podľa europoslankyne ide len o predstieranie funkčnosti agroturistického ubytovacieho zariadenia a v tejto veci teda existuje dôvodné podozrenie z porušenia nielen ustanovení zmluvy o nenávratnom finančnom príspevku, platnej právnej úpravy SR a EÚ v oblasti starostlivosti o životné prostredie, ale aj z trestného činu poškodzovania finančných záujmov EÚ a trestného činu subvenčného podvodu podľa Trestného zákona.

Prečítajte si tiež:
Bittó Cigániková a Viskupič skritizovali prelomenie veta prezidentky, ktorá veľmi zlý zákon zmenila na znesiteľný

Poslanec Sme rodina Martin Borguľa odmieta spájanie s prípadom, ktorý žiada prešetriť europoslankyňa. „Nemám s tou nehnuteľnosťou nič spoločné. Nemám sa k čomu vyjadrovať,“ povedal Borguľa agentúre SITA.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: Dotácia, Finančný príspevok, Ubytovacie zariadenia
Zdroj: Webnoviny.sk – Europoslankyňa Ďuriš Nicholsonová nechala preveriť Borguľovu usadlosť, za štátne si mal opraviť vlastnú haciendu © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií