fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Slovensko si zavarilo na poriadny problém, za odignorovanie európskych smerníc si koledujeme o poriadnu pokutu

Slovensko a ďalšie štyri krajiny v plnej miere netransponovali a neoznámili opatrenia na vykonávanie smernice o audiovizuálnych mediálnych službách, ktorých cieľom je bezpečnejší online priestor.

Máte tip? napíšte nám mailom

19.5.2022 (Webnoviny.sk) – Európska komisia (EK) sa obracia na Súdny dvor Európskej únie (EÚ) za to, že Slovensko, Česko, Írsko, Rumunsko a Španielsko netransponovali revidovanú smernicu o audiovizuálnych mediálnych službách do svojich vnútroštátnych právnych predpisov. EK v tlačovej správe informovala, že žiada o uloženie finančných sankcií.

Bezpečnejší online priestor

Revidovaná smernica o audiovizuálnych mediálnych službách stanovuje normy týkajúce sa mediálneho obsahu pre celú EÚ pre všetky audiovizuálne médiá vrátane tradičného televízneho vysielania, služieb na požiadanie a platforiem na zdieľanie videí.

Cieľom týchto nových pravidiel EÚ je vytvoriť bezpečnejšie, spravodlivejšie a rozmanitejšie audiovizuálne prostredie – posilňujú ochranu divákov s osobitným zreteľom na bezpečnosť najzraniteľnejších osôb, rozširujú pravidlá týkajúce sa nezákonného a škodlivého obsahu na platformy na zdieľanie videí a podporujú kultúrnu rozmanitosť v audiovizuálnych médiách.

Smernicou sa okrem toho zaviedli dodatočné požiadavky nezávislosti pre národné regulačné orgány pre médiá.

Slovensko zmeny neimplementovalo

Členské štáty mali smernicu transponovať a Komisii oznámiť vnútroštátne transpozičné opatrenia do 19. septembra 2020. V novembri toho roku EK zaslala formálne výzvy 23 členským štátom, po ktorých nasledovalo deväť odôvodnených stanovísk v septembri a dve v novembri 2021.

Prečítajte si tiež:
Naď: Sme naďalej odhodlaní podporovať Ukrajinu v jej hrdinskom boji proti Rusku

Spomenutá pätica štátov dosiaľ v plnej miere netransponovala a neoznámila opatrenia na vykonávanie smernice o audiovizuálnych mediálnych službách. Komisia preto vo štvrtok rozhodla, že ich prípady postúpi Súdnemu dvoru Európskej únie.

Viac k témam: Sankcie, Smernice EÚ, Zákon o audiovizuálnych mediálnych službách
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovensko si zavarilo na poriadny problém, za odignorovanie európskych smerníc si koledujeme o poriadnu pokutu © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií