fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Všetci, ktorí prídu zo zahraničia, pôjdu do karantény. Za nedodržanie hrozí pokuta až 20 tisíc

Všetci, ktorí sa vrátia zo zahraničia, pôjdu na 14 dní do domácej karantény. Po zasadnutí ústredného krízového štábu o tom informovala ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD).

Máte tip? napíšte nám mailom

V prípade obyvateľov, ktorí nebudú chcieť byť v karanténe doma, aby tak prípadne neohrozili svojich blízkych, vyčlení štát a Ministerstvo vnútra (MV) SR ubytovacie kapacity. “Pripravené je zariadenie v Gabčíkove, vieme takisto poskytnúť kapacity v rekreačných zariadeniach rezortu na Donovaloch a v Liptovskom Jáne,” potvrdila na tlačovom brífingu Saková. V prípade, že ani tieto kapacity postačovať nebudú, v koordinácii s ostatnými rezortmi a ich rekreačnými zariadeniami je možnosť tieto kapacity zvýšiť.

Podľa ministerky nemožno presne povedať, na koľko Slovákov sa karanténa pri návrate zo zahraničia bude vzťahovať. “Zatiaľ nemáme presnú informáciu o tom, koľko ľudí sa bude chcieť vrátiť na Slovensko, podľa SIM kariet môžeme presne určiť počet ľudí, no nevieme, koľko z nich sa bude chcieť vrátiť,” vysvetlila. Odhadla však, že môže ísť až o 20.000 ľudí.

Osoby, ktoré nedodržujú štátom nariadenú povinnú karanténu, môžu ľudia hlásiť regionálnemu úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v závislosti od pobytu danej osoby. Polícia o tom informovala na sociálnej sieti.

Za nedodržanie nariadenej karantény pokuta až do 20.000 eur

Za nedodržanie nariadenej karantény hrozí fyzickým osobám pokuta do výšky 1659 eur, právnickým osobám až do 20.000 eur. “Ak sa u danej osoby potvrdí ochorenie, úrad bude informovať políciu a danej osobe bude hroziť väzenie v rôznych dĺžkach od jedného až po desať rokov,” uviedla ďalej polícia. Doplnila, že by išlo o podozrenie zo spáchania trestného činu šírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby.

Prečítajte si tiež:
Primark by mal otvoriť svoju predajňu i na Slovensku. Má to však háčik

Na Slovensku funguje vyše 30 regionálnych úradov verejného zdravotníctva. Ich kontakty a územná spôsobilosť sú zverejnené na webovej stránke Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.
Do domácej karantény majú ísť na 14 dní všetci, ktorí sa vrátia zo zahraničia. Po zasadnutí ústredného krízového štábu o tom vo štvrtok informovala ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD). V prípade obyvateľov, ktorí nebudú chcieť byť v karanténe doma, aby tak prípadne neohrozili svojich blízkych, vyčlení štát a Ministerstvo vnútra (MV) SR ubytovacie kapacity.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj tasr

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií