Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Koronavírus: Kedy sa dočkáme vakcíny?

Vakcína proti koronavírusu zatiaľ neexistuje. Intenzívne na nej však pracuje približne 35 firiem. Bohužiaľ, jej schválenie bude trvať roky.

Napriek krutým opatrenia, ktoré zavádzajú vlády po celom svete, sa korovavírus šíri ďalej. Ak sa ľudstvu podarí prekonať prvú vlnu, nie je isté, či sa vírus nevráti v ďalších vlnách, podobne ako chrípka. Riešením možno napokon nebude iba poskytovanie tej najlepšej možnej zdravotnej starostlivosti a vynájdenie lieku. Budeme musieť zabrániť tomu, aby sa ľudia koronavírusom nakazili. A to dokáže jedine vakcína.

Proces, ktorý trvá roky

Bohužiaľ, schválenie vakcíny môže trvať roky. Na vakcíne proti koronavírusu pracuje približne 35 spoločností po celom svete. Niektoré z nich už vakcínu vyskúšali na zvieratách. Najďalej sa zatiaľ dostala Bostonská spoločnosť Moderna, ktorej vakcína sa začína testovať na ľuďoch.

Táto rýchlosť je možná vďaka tomu, že sa Číne podarilo získať sekvenciu generického materiálu vírusu Sars-CoV-2 už v januári. To umožnilo spoločnostiam pustiť sa okamžite do výroby vakcíny. Napriek tejto bezprecedentnej rýchlosti je nereálne, aby sa vakcína dostala na trh skôr než v roku 2021. Donald Trump sa vyjadril, že by chcel mať vakcínu už v novembri, v čase, keď sa budú konať voľby. To je však prakticky nemožné. Očkovacie látky musia prejsť mnohými testami, ktoré dokážu ich účinnosť a hlavne bezpečnosť.

Ako fungujú vakcíny?

Všetky vakcíny fungujú na rovnakom princípe. Do ľudského organizmu sa zavedie časť patogénu, zvyčajne vo forme injekcie. Imunitný systém začne produkovať protilátky, ktoré v tele ostanú,  aj keď sa organizmus stretne so skutočnou chorobou. Protilátky si následne s vírusom poradia jednoduchšie. Na očkovanie sa zvyčajne používa oslabený vírus. To môže byť nevýhodné v tom, že očkovaný človek môže po podaní vakcíny ochorieť. Niektoré spoločnosti používajú práve túto metódu, iné hľadajú alternatívne cesty. Napríklad spoločnosť CureVac z Bostonu vyvíja vakcínu, do ktorej vložia len tú časť vírusu, ktorá spôsobuje v tele nakazeného imunitnú reakciu.

Ako sa testuje vakcína?

Je dobré, že na vývoji vakcíny pracuje také množstvo spoločností, je totiž pravdepodobné, že mnohé vakcíny napokon nebudú účinné alebo nebudú dostatočne bezpečné. Vakcína musí prejsť množstvom testovaní. Prvé testy prebiehajú na zvieratách. Testy na ľuďoch majú 3 fázy. V prvej fáze sa zaočkuje niekoľko desiatok zdravých dobrovoľníkov, na nich sa skúma, či je vakcína bezpečná a aké sú jej vedľajšie účinky. Druhej fázy sa zúčasní niekoľko stoviek ľudí, zvyčajne v tých častiach sveta, v ktorých zúri epidémia. V tejto fáze sa zisťuje, či je vakcína účinná. Posledná fáza je rovnaká, zahŕňa však niekoľko tisíc ľudí.

Tento proces sa nedá uponáhľať, vedci trvajú na tom, že minimálny čas na schválenie vakcíny je 18 mesiacov. Pravdepodobne to však bude trvať dlhšie. Problémom bude aj následné dodávanie látky do jednotlivých krajín, jednotlivým ľuďom. Predpokladá sa, že vakcínu si budú môcť dovoliť len tie bohatšie štáty. Je pravdepodobné, že pri očkovaní budú uprednostnení tí najzraniteľnejší ľudia – zdravotníci, deti a tehotné ženy.

Zdroj Guardian En.As Vox
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií