Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Dnes sa začala testovať vakcína proti koronavírusu COVID-19

Prvá štúdia vakcíny na ochranu ľudí pred pandemickým koronavírusom na ľuďoch sa podľa správ začína v USA dnes.

Skupina 45 zdravých dobrovoľníkov bude mať aplikovanú vakcínu vo výskumnom zariadení Kaiser Permanente v Seattli. Vakcína nemôže spôsobiť Covid-19, ale obsahuje neškodný genetický kód skopírovaný z vírusu, ktorý spôsobuje túto chorobu.

Odborníci tvrdia, že bude trvať mnoho mesiacov, kým sa bude vedieť, či bude táto vakcína vo výskume fungovať. Vedci z celého sveta sledujú výskum.

Netestovala sa na zvieratách

Tento prvý pokus na ľuďoch je financovaný Národnými inštitútmi zdravia a obchádza kontrolu, ktorá by sa normálne testovala najprv na na zvieratách, či vyvolá imunitnú odpoveď.

Vakcína bola vyrobená pomocou osvedčeného postupu

Biotechnologická spoločnosť, ktorá stojí za prácou, Moderna Therapeutics, však tvrdí, že vakcína bola vyrobená pomocou osvedčeného postupu.

John Tregoning, odborník na infekčné choroby z Imperial College London, uviedol: „Táto vakcína využíva už existujúcu technológiu. Bola vypracovaná na vysokej úrovni, pričom sa používajú veci, o ktorých vieme, že sa používajú bežne. Osoby budú veľmi pozorne sledované.“ Ďalej uvádza: ,,Áno, je to veľmi rýchle – ale robí sa to pre dobro ľudstva.“

Vakcína  mRNA-1273

Typické vakcíny proti vírusom, ako sú napríklad osýpky, sa vyrábajú z oslabeného alebo usmrteného vírusu.

Vakcína mRNA-1273 však nie je vyrobená z vírusu, ktorý spôsobuje Covid-19.

Namiesto toho obsahuje krátky segment genetického kódu skopírovaný z vírusu, ktorý vedci dokázali vyrobiť v laboratóriu.

Dúfajme, že to bude základom vlastného imunitného systému tela na potlačenie skutočnej infekcie.

Dobrovoľníkom budú podané rôzne dávky

Dobrovoľníkom budú podané rôzne dávky experimentálnej vakcíny.

Každému z nich sa do svalu hornej časti paže podajú celkom dve injekcie s odstupom 28 dní.

Ale aj keby tieto počiatočné testy prebehli dobre, ešte stále môže trvať až 18 mesiacov, kým bude akákoľvek potenciálna vakcína dostupná verejnosti.

Viaceré testovania

V súčasnosti vedci robia randomizované kontrolované štúdie. 

Remdesivir je experimentálne širokospektrálne antivírusové liečivo pôvodne určené na liečbu Eboly. Vedci na základe skúmania izolovaných buniek z roku 2005 zistili, že remdesivir je vysoko účinný v boji proti novému koronavírusu.

Chlorochin je liečivo, ktoré sa používa na boj proti malárii a autoimunitným ochoreniam. Používa sa už viac ako 70 rokov a považuje sa za bezpečné. Vedci štúdiami uskutočnenými v skúmavkách zistili, že tento liek je tiež účinný v boji proti vírusu SARS-CoV-2.

Lopinavir a ritonavir sa predávajú pod názvom Kaletra a sú určené na liečbu HIV. V Južnej Kórei dostal 54-ročný muž kombináciu týchto dvoch liekov a mal významne znížené hodnoty koronavírusu v tele.

APN01: V Číne sa majú čoskoro začať klinické štúdie s cieľom preskúmať potenciál lieku s názvom APN01 v boji proti novému koronavírusu.

Vedci, ktorí prvýkrát vyvinuli APN01 na začiatku 21. storočia, zistili, že určitý proteín nazývaný ACE2 sa podieľa na infekciách SARS. Tento proteín tiež pomohol chrániť pľúca pred poškodením v dôsledku respiračných ťažkostí.

Favilavir: Čína schválila použitie antivírusového lieku favilaviru na liečenie symptómov COVID-19. Liek bol pôvodne vyvinutý na liečenie zápalu v nose a krku.

Zdroj bbc
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií