fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Koronavírus vo Francúzsku: Opatrenia, ktoré šokujú celý svet

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo svojom včerajšom prejave oznámil sprísnenie opatrení. Občania sa napriek šíriacemu koronavírusu búria a nedodržujú príkazy.

Máte tip? napíšte nám mailom

Hlavný odborník pre zdravotníctvo,  Jérôme Salomon označil súčasnú situáciu vo Francúzsku za „veľmi znepokojujúcu, ktorá sa veľmi rýchlo zhoršuje“. Podľa jeho vyjadrení sa počet prípadov teraz zdvojnásobuje každé tri dni. Vláda Francúzskej republiky, na čele s prezidentom Emmanuelom Macronom sa preto rozhodla vydať prísne opatrenia. Tie začali platiť od dnešného dňa, 17. marca 2020 12 hodiny poludnia.

Prísne opatrenia vo Francúzsku

Od utorka, 12 hodiny prezident radikálne obmedzil akýkoľvek osobný kontakt medzi ľuďmi, vrátane širších rodinných stretnutí a pod. Vychádzať z domu bude možné len kvôli ceste do práce (v prípade, že nie je možný home office), do potravín alebo k lekárovi. Na akékoľvek vychádzanie z domu je potrebné mať pri sebe potvrdenie, tzv. čestné vyhlásenie, ktoré dotyčná osoba vyplní tesne pred odchodom. Toto vyhlásenie si osoby žijúce vo Francúzsku môžu stiahnuť aj do svojich telefónov a vyplniť ich. V prípade, ak policajná hliadka, alebo príslušníci armády na ulici pri kontrole zistia, že dotyčná osoba nedisponuje vyhlásením, majú právo jej uložiť pokutu. A to až do výšky 135 eur. Podobne postupuje aj Taliansko, ktoré je v počte nakazených obyvateľov koronavírusom na prvom mieste v Európe.

Prečítajte si tiež:
Meghan Markle: Jej manžel Harry zlyhal ako vojak

Emmanuel Macron vo svojom prejave požiadal ľudí, aby nepanikárili. Lekárov v prvej línii ubezpečil o hmotnej pomoci v podobe rúšok. Tie by mali byť v priebehu dnešného dňa, distribuované do 25 oblastí, ktoré sú koronavírusom najviac postihnuté.

Počnúm utorkom tiež ubezpečil, že všetky poplatky a faktúry za plyn, elektrinu a nájom budú nateraz odložené a nikto nebude nič platiť. Rovnako uistil podnikateľov, že pre nich bude vytvorený špeciálny fond.

Emmanuel Macron vo svojom prejave až 6-krát použil vetu „Sme vo vojne”. Sociálni experti toto vyjadrenie hodnotia ako skutočnú obavu prezidenta o jeho obyvateľov. Zároveň sa ich touto vetou snaží zmobilizovať a upozorniť na skutočný problém krajiny. Koronavírus sa totiž vo Francúzsku šíri závratnou rýchlosťou.

Od dnešného dňa Francúzsko uzatvorilo svoje hranice na 30 dní. Zákaz vychádzania je na najbližších 15 dní.

Koronavírus vo Francúzsku

Ministerstvo zdravotníctva Francúzskej republiky potvrdilo v pondelok večer 6633 prípadov osôb, ktoré boli nakazené koronavírusom. Jedná sa presne o 1233 osôb viac než v nedeľu. Celkovo zomrelo vo Francúzsku na dôsledky koronavírusu 148 osôb.

Prečítajte si tiež:
Vláda schválila poskytnutie pomoci Taliansku v hodnote 250.000 eur
Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií