Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Koronavírus: VEĽKÝ prehľad obmedzení a opatrení v Európskych krajinách

Európske krajiny prijímajú rázne opatrenia v boji proti novému koronavírusu Covid-19. Aké sú a čo sa deje v iných štátoch? Prinášame vám prehľad obmedzení.

Svetom sa už niekoľko mesiacov šíri nákaza nového koronavírusu Covid – 19 ktorý najnovšie získal označenie SARS-CoV-2. Prvý prípad nakazenia sa objavil ešte v novembri 2019 a odvtedy naberá koronavírus na sile. Epicentrom nákazy už paradoxne nie je Čína, ale Európa. Predstavitelia jednotlivých krajín sa preto rozhodli prijať opatrenia, ktoré postupne naberajú na sile. Pozrite sa spolu s nami na najviac postihnuté krajiny v Európe a na opatrenia, ktoré vydali.

Španielsko

Španielsko je po Taliansku druhým najviac koronavírusom postihnutým štátom. V pondelok 16. marca 2020 oznámila španielska vláda zatvorenie svojich pozemných hraníc s cieľom bojovať proti epidémii. V Španielsku sa za posledných 24 hodín objavilo nových 1 000 prípadov koronavírusu. Počet obetí sa zvýšil na 297. Celkovo je v krajine potvrdených 8 744. Tieto informácie uviedol Fernando Simon, riaditeľ Národného zdravotného centra.

Švajčiarsko

Švajčiarsko je v súčasnosti treťou najviac postihnutou krajinou koronavírusom. Švajčiarska vláda vyhlásila do 19. apríla 2020 núdzový stav, pričom zakázala „všetky verejné a súkromné ​​stretnutia“ s jedinou výnimkou a to pohreb.

Od 13. marca 2020 boli zavedené, predbežne na 6 mesiacov, kontroly na všetkých švajčiarskych hraniciach. Vstúpiť do krajiny smú len občania Švajčiarska, osoby, ktoré majú povolenie na pobyt a  osoby, ktoré majú uzavreté platné pracovné zmluvy vo Švajčiarsku. Povolené sú tranzity cez krajinu.

Francúzsko

Situácia vo Francúzsku „je veľmi znepokojujúca“ a „veľmi rýchlo sa zhoršuje“. Podľa hlavného odborníka na zdravotníctvo sa počet prípadov teraz zdvojnásobuje každé tri dni.

Ministerstvo zdravotníctva FR potvrdilo v pondelok večer 6633 prípadov osôb nakazených koronavírusom, čo je o 1233 osôb viac než v nedeľu. Celkovo zomrelo 148 osôb.

E. Macron, prezident FR v nedeľ večer oznámil sprísnenie opatrení, ktoré by mali zabrániť ďalšiemu šíreniu pandémie. Od utorka, 12 hodiny radikálne obmedzuje akýkoľvek osobný kontakt medzi ľuďmi (vrátane širších rodinných stretnutí a pod.) a vychádzať z domu bude možné len kvôli ceste do práce (v prípade, že nie je možný home office), do potravín alebo k lekárovi. Na akékoľvek vychádzanie z domu je potrebné mať pri sebe potvrdenie, tzv. čestné vyhlásenie, ktoré dotyčná osoba vyplní tesne pred odchodom.

Belgicko

Belgicko aktuálne nezavádza obmedzenia pri vstupe do krajiny ani obmedzenia týkajúce sa tranzitu. Letisko Zaventem je otvorené. Všetky lety a odlety prebiehajú podľa letového plánu. 

Koronavírus v Českej republike

Vláda Českej republiky rozhodla s účinnosťou od 16. marca 2020 od 0.00 do 24. marca 2020 do 6.00 o zákaze voľného pohybu osôb na území Českej republiky. Výnimku tvoria cesty do práce, návšteva lekára, cesta za rodinou a nevyhnutných ciest.

Luxembursko

Luxembursko momentálne nemá obmedzenia pri vstupe do krajiny ani obmedzenia týkajúce sa tranzitu.

Maďarsko a koronavírus

Pri prechode touto krajinou sa odporúča sa využívať veľké hraničné prechody. Malé prechody môžu byť postupne uzatvárané. Maďarskí občania a občania iných krajín musia na hraničných prechodoch vypísať prehlásenie a tom, či prichádzajú z rizikových krajín. Zdravotný personál na hraničných prechodoch následne rozhodne o tom, či je potrebné nariadiť 14 dňovú karanténu. V prípade, ak budú mať podozrenie na nakazenie novým typom koronavírusu,, môže byť podozrivá osoba transportovaná sanitkou do nemocnice priamo z hraničného prechodu. Značné obmedzenia majú aj medzinárodné železničné spojenia. medzi HU, SR, ČR, NSR, Poľskom a Rakúskom nepremávajú. Vlakové spojenia, ktoré prichádzajú z Poľska cez SR do Maďarska nepremávajú. Taktiež vlakové spojenia z NSR cez ČR a SR nepremávajú. Letisko v Budapešti zatiaľ nie je uzatvorené.

Poľsko a jeho boj proti koronavírusu

POĽSKO pozastavilo všetky medzinárodné lety do krajiny, pozastavená je aj medzinárodná železničná doprava. Cudzinci majú zákaz vstúpiť na územie Poľska. Cudzincom s platným pobytom v Poľsku bude vstup umožnený. Občania Poľska ako aj cudzinci s platným pobytom musia byť po vstupe do Poľska v povinnej 14 dňovej karanténe. Kamiónová preprava tovaru zostáva zachovaná. Na hranici so SR zostane 5 otvorených hraničných prechodov – 2 cestné a 3 vlakové (Cargo). Občania SR v Poľsku budú môcť prekročiť hranice do SR na 2 cestných prechodoch: Barwinek a Chyžné. Hraničná stráž Poľska potvrdila, že občanom SR, ktorí sú v Poľsku bude umožnený návrat do SR. Na hraniciach s DE zostanú otvorené 3 pešie, 6 cestných a 6 vlakových prechodov, s CZ – 3 pešie, 5 cestných a 9 vlakových. Opatrenia budú platné po dobu 10 dní s možnosťou ďalšieho predĺženia o ďalších 20 dní, a v prípade potreby o ďalších 30 dní.

Rakúsko a koronavírus

Rakúsko nateraz prerušilo letecké aj vlakové spojenia s Čínou, Južnou Kóreou, Iránom, Talianskom, Španielskom, Švajčiarskom a Francúzskom. Od 17.3. nebudú do Rakúska prilietať lietadlá z Veľkej Británie, Holandska, Ruska a Ukrajiny. Dočasne sú zrušené aj všetky osobné vlakové spojenia s Talianskom. Autobusy, ktoré prevážajú cestujúcich z Talianska by nemali na území Rakúska zastavovať. Zároveň by nemali dovoliť cestujúcim z autobusu vystúpiť. Samozrejme okrem nevyhnutných prípadov, ako sú napríklad zdravotné dôvody. Na rakúskych hraničných sa nachádzajú zdravotné hliadky. Tie vykonávajú zdravotné kontroly osôb vo vozidlách smerujúcich z Talianska do Rakúska. Na hraničnom priechode sú občania povinní vypísať tlačivo, v ktorom uvedú osobné údaje a prehlásenie, že sa na území Rakúska nikde nezastavia. Rakúska polícia kontroluje aj stav palivovej nádrže. Je potrebné mať plne doplnené palivo.

Občanom SR sa odporúča pri návrate do vlasti využiť služby rakúskej železničnej vnútroštátnej dopravy (ÖBB) – rýchlikové spojenie z rôznych AT destinácii do obce Schwechat. Odtiaľ AT autobusom, príp. AT taxi-službou do obcí Kittsee alebo Berg. Následne presun taxi-službou alebo peší presun na hraničné priechody Jarovce-Kittsee alebo Berg (je povolený peší presun cez SK-AT hraničné priechody). Na SK hraničnom priechode odporúčame mať vopred dohodnutý odvoz (t. j. rodina, priatelia, príp. taxi-služby). Na celú spolkovú krajinu Tirolsko bola uvalená karanténa s prísnou kontrolou vstupov/výstupov,“ tieto odporúčania zverejnilo Slovenské veľvyslanectvo vo Francúzsku / Ambassade de Slovaquie en France.

Taliansko a koronavírus

Taliansko má v súčasnosti najviac osôb nakazených koronavírusom. Vláda prijala prísne opatrenia, ktoré by mali spomaliť jeho šírenie. Do 3.4. 2020 je zakázaný občanom Talianska odchod z krajiny. Vstup povolený len osobám s pobytom v krajine. Cudzinci však môžu krajinu opustiť. Pri pohybe po krajine je povinnosťou preukázať sa prehlásením o cieli cesty. Prehlásenie je možné stiahnuť z web stránky ministerstva vnútra. Medzinárodná osobná doprava bola pozastavená. Medzinárodná kamiónová doprava je nateraz umožnená. Vodič však musí mať okrem bežných dokladov aj rúško/respirátor, rukavice a dezinfekčný gél.

Zdroj bbc
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií