fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Lesných požiarov v krajinách Únie dramaticky pribudlo, pätnásťročný priemer bol prekročený štvornásobne

Od začiatku roka do 23. júla zasiahlo krajiny EÚ 1 926 lesných požiarov. Priemer za rovnaké obdobie z rokov 2006 až 2021 bol 520.

Máte tip? napíšte nám mailom

27.7.2022 (Webnoviny.sk) – Celkový počet lesných požiarov v Európskej únii (EÚ) od začiatku roka 2022 je takmer štyrikrát vyšší ako priemer v rovnakom období za uplynulých 15 rokov. Informuje o tom spravodajský portál CNN s odvolaním sa na údaje z programu Copernicus.

Anglicko zažíva najsuchší júl

Copernicus prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter uviedol, že od začiatku roka do 23. júla zasiahlo krajiny EÚ 1 926 lesných požiarov. Priemer za rovnaké obdobie z rokov 2006 až 2021 bol pritom 520.

Anglicko, ktoré nie je súčasťou EÚ a Copernicus jeho údaje nezahŕňa, zase zažíva najsuchší júl od roku 1911, keď zatiaľ spadlo len 24 % priemerných očakávaných zrážok. Informovala o tom britská meteorologická služba.

Príčinou je klimatická zmena

Minulý týždeň teploty v Spojenom kráľovstve prvý raz prekročili 40 stupňov Celzia, pričom 19. júl sa stal vôbec najhorúcejším dňom v záznamoch. V dôsledku horúčav vypukli aj požiare, ktoré sa vyskytli dokonca aj v Londýne.

Vedci pripisujú častejší výskyt vĺn horúčav, ktoré môžu vyvolať alebo posilniť lesné požiare, klimatickej zmene spôsobenej ľuďmi. Svet pritom môže podľa nich očakávať ešte častejšie a dlhšie vlny horúčav.

Prečítajte si tiež:
Rusi zaútočili dronmi Šáhid na infraštruktúru, v Kyjeve núdzovo prerušili dodávky prúdu

Viac k témam: Copernicus Atmosphere Monitoring Service CAMS, Lesné požiare
Zdroj: Webnoviny.sk – Lesných požiarov v krajinách Únie dramaticky pribudlo, pätnásťročný priemer bol prekročený štvornásobne © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií