fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ľudové Mladistvá prichádzajú s videoklipom, ktorým chcú ukázať Slovensko 21. storočia

Máte tip? napíšte nám mailom

Aj na Slovensku vieme robiť audiovizuálne umenie – Ľudové Mladistvá prichádzajú s novým videoklipom k piesni Hlaše.

Slovenský hudobný projekt Ľudové Mladistvá sa po sérii letných koncertov prihlásil s novým videoklipom, ktorý sa vymyká zo slovenského štandardu. Kapela na čele s Martinom Majlom Štefánikom sa rozhodla vizuálne stvárniť pieseň Hlaše, ktorú nájdete na ich debutovom albume Viete ako…

Režijne sa pod klip podpísal Branislav Vincze, ktorý spolupracuje s mnohými slovenskými hudobníkmi. Video má tajomnú atmosféru, plnú éterických a imaginárnych bytostí. Hlavnou postavou je dievča, ktoré sa nachádza v strede farebnej oázy. Okolo nej sa ozývajú hlasy, vábia ju, postupne sa pridávajú farebné ruky, ktoré symbolizujú rôzne hudobné nástroje. “Tie sa jej snažia zmocniť, čo sme si pracovne nazvali audiovizuálne orgie,” približuje Vincze.

Videoklip s dĺžkou takmer sedem minút sa blíži skôr ku krátkometrážnemu filmu či audiovizuálnemu umeniu.

Folklór, moderný aranžmán aj obrys Slovenska

Samotná skladba Hlaše vychádza z pôvodnej folklórnej piesne “Ozývaj še hlaše”, ktorú Majlo objavil v databáze SĽUK-u a inšpirovala ho. V piesni môžeme počuť klasické husle, ale aj menej tradičný lesný roh či operný spev.

Prečítajte si tiež:
Indonézska vláda investovala viac ako 20-tisíc dolárov na rekonštrukciu chudobnej štvrte, ktorá sa zmenila na dúhovú lokalitu

Hlavným cieľom bolo jasne svetu ukázať, ako vyzerá Slovensko 21. storočia v umení a posunúť latku čo najvyššie. Ak človek zavrie oči, mal by si predstaviť a cítiť Slovensko. “Túžim po tom dostať slovenskú hudbu do zahraničia. V tej hudbe je totiž všetko – folklór, moderný aranžmán aj obrys Slovenska tak, ako ho vidím vo svojej fantázii,” hovorí Majlo.

Klip je zložený z troch jednotlivých videí a každé funguje aj samostatne. Jedinečná estetika klipu pôsobí najmä pocitovo, ale pozorný divák môže vytušiť aj jemnú dejovú líniu – príbeh lásky. V prvej časti hľadá dievča svojho milého, neskôr sa spoja a začnú spolu komunikovať prostredníctvom tanca. Okrem kapely v klipe vystupuje aj dvojica z tanečnej skupiny Debris Company.

“So Staňou Vlčekovou sme už niekoľkokrát spolupracovali. Oslovil som ju, pustil jej skladbu a ona ponuku prijala. Pripravila choreografiu spoločne s Danielom Račekom a pre mňa to bola veľká česť pracovať s takými menami, nadšene opisuje režisér.

Z nakrúcania videoklipu. Zdroj: David Dvořák

Z výroby rovno na týždennú PNku

Videoklip sa natáčal tri dni na dvoch lokáciách. Dva dni sa točilo v POP Studiu v priestoroch starej Cvernovky a jeden deň v ateliéri Svetlík v kultúrnom centre Nová Cvernovka.

Prečítajte si tiež:
Je rozhodnuté! Toto je víťazka našej súťaže, ktorá nový zrak vysnívala pre svoju dcérku

Samotnému natáčaniu predchádzali tri týždne príprav, kedy sa riešili kostýmy, rekvizity, techniky, masky. Zo všetkého najťažšie bolo zorganizovať 32 hudobníkov a 2 tanečníkov. “Termíny sa neustále menili. Mali sme rozpracované dve varianty – jednu v exteriéroch a druhú v ateliéri. Prvá kamerová skúška v lese nedopadla podľa predstáv. Brutálne nás doštípali komáre a sklamaní sme išli domov,” približuje atmosféru na natáčaní Vincze.

Neľahkú produkciu mala na starosti spoločnosť CITRÓN PRODUCTION a okrem komárov štáb potrápila aj flóra. Nakrúcali sme vo vysokých trávach, do ktorých fúkal ventilátor, čo spôsobilo, že sa polovici štábu prejavila alergia. Naša scénografka odišla z výroby rovno na týždennú PNku,” prezradil produkčný Tomáš Treťo Tretiník. Pieseň “Hlaše” odzrkadľuje, akým smerom sa chcú Ľudové Mladistvá uberať v budúcnosti.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií