fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Malé, ale bohaté – české Klatovy

Máte tip? napíšte nám mailom

Majú len vyše 20 000 obyvateľov, ale v ich centre stojí európsky unikát. Historická lekáreň v českom meste Klatovy vás zavedie do čias baroka. Hoci vyše 50 rokov už v nej nepracujú žiadni farmaceuti, kúry s pijavicami v nej robia dodnes. 

 Vydať sa do mestečka Klatovy znamená cestovať do Plzeňského regiónu. Žiadne obavy, že sa v malom historickom centre budete nudiť. Stačí sa okolo seba dobre poobzerať a zaujímavý program sa vám ponúkne sám.

  1. zastávka – Baroková lekáreň

 

Zdroj: LULU

V osemnástom storočí bol lekárnik v meste doslova pánom. Mlel napríklad korály aj perly, pridával k nim ocot a vyrábal z nich liečivá. Na odbyt boli aj egyptské múmie. Ľudia verili, že lieky z nich zaberajú na bolesti hlavy, krku a pomôžu pri kašli. Najväčšiu silu podľa nich bolo v ryšavých chlapcoch, ktorí zomreli násilnou smrťou. Ich orgány tak boli ďalej spracované a užívané ako medikamenty.

Zdroj: LULU

Podobné farbisté príhody sa dozvedám počas takmer hodinovej návštevy v priestoroch jednej z troch najzachovalejších barokových lekární v Európe. K dispozícii sú stále aj prístroje, ktoré tu farmaceuti kedysi používali.

  1. zastávka – Černá veža
Prečítajte si tiež:
Pokémon GO: Tento týždeň príde 80 nových pokémonov!

Zdroj: LULU

Všetky domy na námestí sú skoro v jednej rovine. Medzi nimi trčí len 81 – metrová veža. Zaujímavá je aj tým, že ju postavili na najvyššom mieste na námestí. Keď si vyšliapem až na jej vrchol, až vtedy si uvedomujem, že z vyššej výšky sa na centrum pozerať nemôžem. Kým kedysi z nej pozorovali, či sa blíži nepriateľ alebo nehorí, dnes ide čisto o rekreačno – športovú záležitosť. 226 schodov je totiž toho zárukou.

POKRAČOVANIE NA DRUHEJ STRANE

  1. zastávka – Katakomby pod kostolom

Zdroj: LULU

Krypty pod jezuitským kostolom majú povesť široko – ďaleko po celej Českej republike. Pochovávali v nich jezuitov, miestnu šľachtu, mešťanov a vojakov. Hoci na prvý pohľad sa môže zdať miesto morbídne, má skutočne pietnu atmosféru. Navyše špeciálny ventilačný systém spôsobuje prirodzenú mumifikáciu tiel. Je ich tu 38.

  1. zastávka – Hradby

Zdroj: LULU

Český kráľ Přemysl Otakar II, ktorý Klatovy založil, dal štvorcové námestie obohnať hradbami. A nie hocijakými. Vybudovali dva pásy kamenného opevnenia. Kým sa k nemu dostávam, prechádzam popod Bielu vežu. Cintorín, ktorý sa okolo nej v minulosti nachádzal, nahradil park. Vchádzam aj do susediaceho kostola Narodenia Panny Márie. Dôvod? Chcem na vlastné oči vidieť obraz, ktorý v roku 1685 zázračne krvácal a odvtedy do mesta každoročne putuje tisíce pútnikov.

Prečítajte si tiež:
Panika už aj na Slovensku: Došli dezinfekčné gély, obchody sú vyrabované

 

Čo vyskúšať

Skvelé jedlo servírujú v reštaurácii Žíznivej kozel: https://www.ziznivejkozel.cz/

Originálnym suvenírom je klatovský karafiát.

Najviac skla v Európe od prestížnej sklárskej firmy Lӧtz možno vidieť v Pavilóne skla. Sklári sa už pred rokmi preslávili luxusným secesným sklom a úroveň špičkovej kvality si držia dodnes.

Text a foto: LULU (Lucia Lukušová)

Viac cestovateľských článkov ČÍTAJTE, KLIKAJTE a ZDIEĽAJTE na http://www.luluontheroad.com

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií