fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Proces bol odročený: Marian Kotleba spochybnil posudok o čísle 1488

Marianovi Kotlebovi hrozí väzenie pre odovzdávanie šekov, ktoré mali mať v sebe nacistickú symboliku. Proces bol však odročený.  

Máte tip? napíšte nám mailom

Marianovi Kotlebovi hrozí väzenie pre odovzdávanie šekov, ktoré mali mať v sebe nacistickú symboliku. Proces bol však odročený.

Líder ĽSNS sa opäť postavil pred Špecializovaný trestný súd v Pezinku. Dôvodom sú kontroverzné šeky pre sociálne slabších v hodnote 1488 eur. Význam tohto čísla si vraj prijímatelia šekov vôbec neuvedomovali. Marian Kotleba tak čelí obžalobe z prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu potlačeniu základných práv a slobôd.

Marian Kotleba spochybnil posudok

Marian Kotleba sa dostal do problémov v marci 2017. Na Obchodnej akadémii v Banskej Bystrici odovzdal trom rodinám symbolické šeky. Problémom bolo číslo na šeku, pretože každý jeden bol vystavený na sumu 1488 eur. Toto číslo je známe a používané v symbolike neonacistov. To pred sudkyňou zdôrazňoval aj prokurátor.

” Číslo 1488 predstavuje známu šifru pravicových extrémistov. a vzhľadom k všeobecne vnímanej politickej orientácie strany Kotleba- Ľudová strana Naše Slovensko vzniklo podozrenie z prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd,” povedal prokurátor.

marian
Marianovi Kotlebovi hrozí 8-ročné väzenie. Zdroj: SITA

Proces bol odročený

Kotleba pred súdom vypovedať odmietol, pretože chce tak urobiť až neskôr. Narozdiel od neho vypovedali viacerí svedkovia medzi ktorými nechýbala ani bývala riaditeľka Obchodnej akadémie, ktorá Marianovi Kotlebovi na odovzdávanie šekov poskytla Aulu. Marianovi Kotlebovi za extrémizmus pôvodne hrozili tri roky. Napokon však môže dostať až osem rokov väzby.

“Z výpovede znalca značne vyplynulo, že bol pribratý nezákonne. Nezložil sľub tak, ako to udeľuje zákon,” povedal Kotleba na margo znalca Jana Uhlířa.

Podľa televízie Ta3 Kotleba zareagoval aj na slová znalca o tom, že nemeckí nacisti likvidovali fyzicky a psychicky postihnutých ľudí. Upozornil, že oni takým ľuďom pomohli aj skrz odovzdanie šeku. Poukázal tiež na mailovú adresu znalca, ktorá obsahuje meno Stauffenberg. Obžalovaný dodal, že ide o nemeckého nacistického dôstojníka, ktorý napadol Poľsko. Claus von Stauffenberg bol okrem toho dôstojník, ktorý spáchal neúspešný atentát na Adolfa Hitlera.

Prečítajte si tiež:
Televízia v tvojom mobile? S touto aplikáciou žiaden problém!

Čo si o tom myslíte? Bolo odovzdávanie šekov s číslom 1488 v poriadku? Dajte nám vedieť v komentári.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií