Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Matovič príjme výzvu a odstúpi so Sulíkom, ale OĽaNO má 10 požiadaviek

Premiér Eduard Heger okrem iného povedal, že nedošlo k rozvratu financií, ani k porušeniu koaličnej zmluvy.

31.8.2022 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 31. augusta 11:28

Ak budú opatrenia na pomoc ľuďom schválené, minister financií a líder hnutia Obyčajných ľudí a nezávislých osobností Igor Matovič príjme výzvu predsedu strany Sloboda a Solidarita (SaS) a spolu s ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom odstúpi z funkcie a odíde do parlamentu.

Uviedol to premiér Eduard Heger (OĽaNO) pred stredajším rokovaním vlády. Dodal, že nedošlo k rozvratu financií, ani k porušeniu koaličnej zmluvy. „Do poslednej chvíle sme čakali, že strana Sloboda a Solidarita pristúpi na našu ponuku,“ povedal Heger.

200 eur na nezaopatrené dieťa

Hnutie OĽaNO žiada schváliť desať opatrení, ktoré nazvalo návrh na pomoc ľuďom, ochranu verejných financií a pokoj na Slovensku“.

Viac o téme: Koaličná kríza

Prvý bod sa týka sumy 200 eur na nezaopatrené dieťa. Rezort financií navrhuje na obdobie od 1. januára budúceho roka do konca augusta 2024 namiesto krúžkovného zvýšiť prídavok na dieťa na 60 eur a daňový bonus na 140 eur. Tento návrh hnutie OĽaNO zdôvodňuje potrebou kompenzácie rastu cien energií a trvajúcou nespoluprácou ministerstva školstva pri tvorbe systému tzv. krúžkovného.

Rezort financií sľubuje, že stratu príjmov obcí spôsobenú touto zmenou štát obciam preplatí. Ak Ústavný súd SR vyhlási ktorúkoľvek časť rodinného balíčka za protiústavnú, hnutie OĽaNO od poslancov za SaS žiada, aby podporili zmeny v rodinnom balíčku, ktoré navrhuje ministerstvo financií.

Štátny rozpočet na rok 2023

Ďalšou požiadavkou hnutia OĽaNO je schválenie štátneho rozpočtu na rok 2023 v riadnom termíne, aby sa Slovensko vyhlo rozpočtovému provizóriu, ktoré by v dnešnej dobe spôsobilo chaos vo financovaní fungovania úloh štátu.

Od poslancov za SaS tiež žiadajú podporu ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti, ako aj ústavného zákona o stabilite dôchodkového systému. Liberáli by podľa OĽaNO mali okrem iného podporiť zavedenie rodičovského bonusu a možnosti odchodu do dôchodku po 40 odpracovaných rokoch, ktorého príprave strana SaS svojimi podmienkami dlhodobo bráni.

Zvýšenie daní na lieh a hazard

Poslanci parlamentu ani ministri za SaS nemajú predkladať návrhy s dopadom na verejné financie bez toho, aby nenavrhli zdroje, ktoré zabezpečia ich finančné krytie.

„Všetky návrhy s vplyvom na verejné financie, neodsúhlasené koaličnou radou a predložené na rokovanie septembrovej schôdze, poslanci SaS stiahnu z rokovania NR SR,“ žiada hnutie OĽaNO.

Naopak, hnutie OĽaNO od liberálov žiada, aby v parlamente podporili zvýšenie sadzieb daní na lieh a hazard podľa návrhu ministerstva financií, zavedenie novej dane z ruskej ropy a tranzitného plynovodu, ako aj zvýšenie odvodu regulovaných subjektov a rozšírenie okruhu platiteľov tohto odvodu.

„Nové zdroje budú prerozdelené občanom na zmiernenie následkov inflácie a energetickej krízy,“ uviedlo hnutie OĽaNO.

Dohoda so Slovenskými elektrárňami

Minister hospodárstva Richard Sulík má zabezpečiť takú dohodu so Slovenskými elektrárňami, ktorou splní svoj verejný prísľub o zmrazených cenách elektriny pre všetky domácnosti bez dopadu na verejné financie. Podľa hnutia OĽaNO by totiž na súčasný návrh ministra hospodárstva drasticky doplatili domácnosti, ktoré kúria elektrinou.

Sulík má tiež zabezpečiť, aby bol splnený jeho verejný prísľub na výhodné štvorročné zmluvy na odber plynu pre všetky domácnosti ako aj výhodné kontrakty pre bytové domy bez dopadu na verejné financie.

Hnutie OĽaNO tiež žiada od poslancov za SaS schváliť zákon predložený ministerstvom financií, ktorý zabezpečí špeciálny príspevok domácnostiam na kompenzáciu vyšších cien plynu a tepla v roku 2023 v minimálnej výške 250 miliónov eur. Poslednou požiadavkou hnutia OĽaNO je schválenie jednorazového príspevku dôchodcom vo výške 50 % z trinásteho dôchodku, ktorý im Sociálna poisťovňa vyplatila v júli tohto roka. Takýto štrnásty dôchodok by mali penzisti dostať na jeseň tohto roka.

„Keď bude predošlých 10 požiadaviek na pomoc ľuďom a ochranu verejných financií schválených, Igor Matovič veľmi rád prijme ponuku Richarda Sulíka na spoločný odchod z ministerských funkcií,“ dodalo hnutie OĽaNO.

Viac k témam: Koaličná kríza, Minister financií SR, Minister hospodárstva SR, Predseda hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), Predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS), Premiér Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk – Matovič príjme výzvu a odstúpi so Sulíkom, ale OĽaNO má 10 požiadaviek © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií