Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ministerstvo uvoľnilo samosprávam vyše dve miliardy eur, využiť ich môžu na modernizáciu ciest či škôl

Všetky plánované výzvy vychádzajú z Programu Slovensko.

28.7.2023 (SITA.sk) – Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR) uvoľnilo prostredníctvom integrovaných územných investícií pre samosprávy 2,13 miliardy eur. Ako rezort informoval v tlačovej správe, prvé výzvy týkajúce sa modernizácie ciest II. a III. triedy a tiež základných škôl zverejnia v septembri.

Návrhy prichádzajú z obcí

Všetky plánované výzvy vychádzajú z 13 miliardového Programu Slovensko a budú otvorené do vyčerpania zdrojov. Princípom integrovaných územných investícii podľa MIRRI je, že návrhy na ciele eurofondovej podpory prichádzajú z obcí, miest a krajov.

O integrovaných územných investíciách rozhodujú vo všetkých ôsmich krajoch Rady partnerstva. Za daný kraj združujú zástupcov samosprávy, štátnej správy a sociálno-ekonomických partnerov, ako sú mimovládne organizácie, podnikatelia či cirkvi,“ vysvetlilo ministerstvo.

Rozhodovať budú Kooperačné rady

Spomínaných osem rád partnerstva má podľa rezortu z Programu Slovensko vyčlenených približne 1,5 miliardy eur. „Tieto zdroje sú určené na priority definované v Programe Slovensko a tiež na projekt Európske hlavné mesto kultúry – Trenčín,“ uviedlo MIRRI.

O zvyšných približne 650 miliónoch eur na integrované územné investície rozhodnú podľa ministerstva Kooperačné rady území udržateľného mestského rozvoja (UMR).

Kooperačných rád UMR je 18 a zastrešujú potreby obcí okolo najväčších miest Slovenska. Nie sú súčasťou a ani podriadené krajským radám partnerstva,“ dodal rezort s tým, že o využití eurofondov rozhodne každá kooperačná rada UMR vopred obdobným systémom ako krajské rady partnerstva.

Viac k témam: Čerpanie eurofondov, Program Slovensko, Udržateľný rozvoj
Zdroj: SITA.sk – Ministerstvo uvoľnilo samosprávam vyše dve miliardy eur, využiť ich môžu na modernizáciu ciest či škôl © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií