fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Múzeum Auschwitz-Birkenau sa ohradilo voči hoaxom o protiruských nálepkách, označilo ich za „primitívnu propagandu“

Obrázky boli ďalej šírené oficiálnymi ruskými stránkami vrátane tamojšieho ministerstva zahraničných vecí.

Máte tip? napíšte nám mailom

25.6.2022 (Webnoviny.sk) – Múzeum Auschwitz-Birkenau v piatok uviedlo, že bolo zneužité „primitívnou propagandou“ šírenou ruskými štátnymi agentúrami.

Príspevky na sociálnych sieťach nepravdivo tvrdili, že na mieste niekdajšieho nacistického koncentračného tábora Auschwitz boli okolo pamätníka nalepené protiruské nálepky, na ktorých bolo uvedené: „Rusko a Rusi, jediný plyn, ktorý si vy a vaša krajina zaslúžite, je Cyklon B.“

Rusi ako terč rusofóbie

Práve tento plyn použili Nemci na masové vraždenie Židov a iných ľudí v tomto tábore, ktorý fungoval v rokoch 1940 – 1945.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Obrázky boli ďalej šírené oficiálnymi ruskými stránkami vrátane tamojšieho ministerstva zahraničných vecí a mali pravdepodobne za cieľ vykresliť Rusov ako terče krutej rusofóbie.

Niektoré príspevky tvrdili, že nálepky sú dielom Ukrajincov. Iné príspevky zasa uvádzali, že nálepky sa objavili 22. júna, čo je výročie invázie nacistického Nemecka do Sovietskeho zväzu v roku 1941.

Kamery nič nezachytili

Múzeum Auschwitz-Birkenau uviedlo, že na miestach zobrazených na obrázkoch sa nenašli žiadne nálepky a bezpečnostné kamery nezachytili nikoho, kto by čokoľvek prilepoval na tieto miesta 22. júna alebo skôr.

Prečítajte si tiež:
Rokovania o jadrovej dohode s Iránom sa skončili jej finálnym návrhom, nie je ďalšie miesto na vyjednávanie

Múzeum dodalo, že „všetko nasvedčuje tomu, že fotografie sú skrátka manipulácia“, pričom to označilo za „primitívnu a sprostú propagandu“.

Keď Rusko 24. februára napadlo Ukrajinu, prezident Vladimir Putin povedal, že cieľom je „denacifikovať“ susedný štát, ktorého demokraticky zvolený prezident je Žid a stratil členov rodiny počas holokaustu.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: Dezinformácie, Hoaxy, Propaganda, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Múzeum Auschwitz-Birkenau sa ohradilo voči hoaxom o protiruských nálepkách, označilo ich za „primitívnu propagandu“ © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií