fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Naď vyzdvihol prijatie Strategického kompasu EÚ. Posilní sa obranyschopnosť členských krajín a odolnosť voči hybridným hrozbám, tvrdí

Minister obrany Jaroslav Naď sa v pondelok stretol s veľvyslancami členských štátov EÚ na pôde rezortu obrany.

Máte tip? napíšte nám mailom

5.4.2022 (Webnoviny.sk) – Prijatie Strategického kompasu Európskej únie (EÚ) je jasný signál, že Únia je schopná a ochotná posilniť svoju bezpečnosť a obranu. Uviedol to minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) na stretnutí s veľvyslancami členských štátov EÚ na pôde rezortu obrany.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Rozvoj spoločnej obrannej politiky

Pondelkové stretnutie inicioval francúzsky veľvyslanec v SR Pascal Le Deunff v kontexte prebiehajúceho francúzskeho predsedníctva v Rade EÚ. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa ministerstva obrany Martina Kovaľ Kakaščíková.

Šéf rezortu obrany pripomenul, že opatrenia zahrnuté v Strategickom kompase EÚ, ktorého úlohou je poskytnúť usmernenie pre ďalší rozvoj spoločnej bezpečnostnej a obrannej politiky na najbližšie roky, prinesú lepšie možnosti budovania a rozvíjania obranných spôsobilostí, v dôsledku čoho sa posilní aj Organizáciu Severoatlantickej zmluvy (NATO).

Boj proti hybridným hrozbám

Súčasťou kompasu je aj tzv. Hybridný toolbox, ktorý predstavuje iniciatívu na vytvorenie súboru nástrojov EÚ na boj proti hybridným hrozbám.

„Aj keď nástroje na riešenie hybridných hrozieb spadajú do kompetencií členských štátov, vzhľadom na komplexnú povahu týchto hrozieb sa nemôžeme spoliehať iba na naše vlastné kapacity. Členstvo v NATO a EÚ nám preto pomáha efektívnejšie pracovať na opatreniach v záujme zvýšiť našu odolnosť proti hybridnému pôsobeniu,“ dodal minister.

Prečítajte si tiež:
Koalícia sa dohodla na reforme súdnej mapy a stavebných zákonoch, tvrdí poslanec Vetrák

Minister Naď zároveň informoval veľvyslancov o pokračujúcich modernizačných projektoch v Ozbrojených silách SR, ako aj o doterajšej pomoci SR pre Ukrajinu.

Viac k témam: Hybridné hrozby, rusko-ukrajinský konflikt, Strategický kompas
Zdroj: Webnoviny.sk – Naď vyzdvihol prijatie Strategického kompasu EÚ. Posilní sa obranyschopnosť členských krajín a odolnosť voči hybridným hrozbám, tvrdí © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií