Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Najvyšší súd bude konať v kauze expolicajta NAKA Kučerku ako proti ušlému

Bývalý vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry neprávoplatne odsúdený za prijímanie úplatkov sa totiž momentálne nachádza v Bosne a Hercegovine, kde požiadal o azyl.

27.7.2023 (SITA.sk) – Najvyšší súd SR koná na štvrtkovom verejnom zasadnutí v prípade odvolania expolicajta Mariána Kučerku proti obžalovanému ako proti ušlému. Rozhodol o tom už skôr na neverejnom zasadnutí.

Bývalý vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry neprávoplatne odsúdený za prijímanie úplatkov sa totiž momentálne nachádza v Bosne a Hercegovine, kde požiadal o azyl. Dôvodom je podľa expolicajta to, že na Slovensku čelí nespravodlivému politickému procesu.

Miestne orgány ho začiatkom februára zadržali, keďže bol na neho vydaný európsky zatykač, sudca v Sarajeve ho však po výsluchu prepustil na slobodu.

Cez telemost je ochotný vypovedať

Obhajoba voči rozhodnutiu súdu o konaní ako proti ušlému protestovala, keďže obžalovaný podľa nej vzhľadom na azylové konanie nemôže opustiť Bosnu, ale miesto jeho pobytu je známe. Taktiež je podľa advokáta Martina Bezáka ochotný vypovedať prostredníctvom telemostu.

Marián Kučerka, rovnako ako aj jeho obhajca, zároveň namietali zaujatosť predsedu senátu Juraja Klimenta. Súd však o námietkach nekonal, keďže na to neboli splnené zákonné podmienky.

Opakovane sa nedostavil na súd

Expolicajt sa opakovane nedostavil na zasadnutie Najvyššieho súdu SR, ktorý mal rozhodnúť o jeho odvolaní proti neprávoplatnému odsúdeniu za prijímanie úplatku.

Súd tak musel postupne odročiť alebo zrušiť už 12 termínov verejných zasadnutí. Kučerka neúčasť ospravedlňoval zlým zdravotným stavom a následne azylovým konaním v Bosne a Hercegovine.

Samosudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici uznal v marci minulého roku bývalého vyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry za vinného z obzvlášť závažného zločinu prijímania úplatku.

Zároveň mu uložil úhrnný trest 11 rokov väzenia so zaradením do ústavu na výkon trestu s minimálnym stupňom stráženia, a tiež trest prepadnutia majetku, ako aj ochranný dohľad vo výmere jeden rok.

Marián Kučerka, ktorého obvinili v rámci policajných akcií Očistec aj Judáš, sa proti verdiktu odvolal.

Konkrétne podľa orgánov činných v trestnom konaní prijal expolicajt v roku 2016 úplatok 25-tisíc eur za ovplyvnenie vyšetrovania kauzy Valčeky, ktorá sa týkala príbuzného exministra Petra Žigu Štefana Žigu. V roku 2017 zase prijal podiel z čiastky 200-tisíc eur za zasahovanie do kauzy známej ako Jopi Trade.

Viac k témam: Azyl, expolicajt, Kauza Judáš, Kauza Očistec, kauza Valčeky, Korupcia, Pojednávanie, Súdy, Úplatky
Zdroj: SITA.sk – Najvyšší súd bude konať v kauze expolicajta NAKA Kučerku ako proti ušlému © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií