Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

NATO začalo s takmer dvojtýždňovým vojenským cvičením, prebieha na severe Škandinávie

Cvičenie s názvom Nordic Response 2024 organizuje Nórsko.

4.3.2024 (SITA.sk) – V severných oblastiach Fínska, Nórska a Švédska sa v pondelok začína vojenské cvičenie Severoatlantickej aliancie. Cvičenie s názvom Nordic Response 2024, ktoré organizuje Nórsko, potrvá takmer dva týždne a zúčastní sa na ňom viac ako 20-tisíc vojakov z trinástich krajín.

Prvýkrát sa ako členovia NATO cvičenia zúčastňujú aj Fínsko a Švédsko. Fínsko na cvičenie posiela viac ako 4-tisíc vojakov. Podľa fínskej armády ide o doteraz najväčšiu účasť krajiny v medzinárodnom vojenskom cvičení.

„Fínsko sa po prvýkrát ako členská krajina NATO zúčastní na nácviku kolektívnej obrany regiónov aliancie,“ uvádza sa vo vyhlásení fínskych obranných síl.

Približne polovica zúčastnených jednotiek bude cvičiť na súši. Zvyšok bude podľa nórskej armády s viac ako 50 ponorkami, fregatami, korvetami a lietadlovými loďami cvičiť na mori a s viac ako 100 stíhačkami, dopravnými lietadlami, lietadlami pre námorný prieskum a vrtuľníkmi vo vzduchu.

Viac k témam: Vojenské cvičenie
Zdroj: SITA.sk – NATO začalo s takmer dvojtýždňovým vojenským cvičením, prebieha na severe Škandinávie © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií