Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Rušenie GPS signálu nad Baltským morom je pravdepodobne vedľajším efektom Ruska proti útočným dronom

Zasahovanie sa zintenzívnilo, keď začali útoky ukrajinských dronov na ruskú energetickú infraštruktúru.

4.5.2024 (SITA.sk) – Rušenie signálov GPS nad Baltským morom bolo „s najväčšou pravdepodobnosťou“ vedľajším účinkom úsilia Ruska proti útočným dronom. Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na Politico, tvrdí to fínska dopravná a komunikačná agentúra Traficom.

Vedľajší účinok ruskej sebaobrany

„Zasahovanie sa zintenzívnilo, keď sa v januári 2024 začali útoky ukrajinských dronov na ruskú energetickú infraštruktúru,“ uvádza sa vo vyhlásení fínskej agentúry.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Je možné, že rušenie v súčasnosti pozorované v letectve je s najväčšou pravdepodobnosťou vedľajším účinkom ruskej sebaobrany, ktorá sa používa na zabránenie navigácii a kontrole dronov riadených GNSS (globálnym navigačným satelitným systémom) alebo mobilnými frekvenciami,“ poznamenal Traficom.

Bezpečné lietanie do Fínska

Fínska agentúra tiež uviedla, že lietanie do a z Fínska je bezpečné vďaka inerciálnej navigácii a alternatívam pozemnej navigácie, hoci GPS je stále „hlavným zdrojom navigačných informácií v letectve“.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v máji (fotografie)

Začiatkom tohto týždňa letecká spoločnosť Finnair pozastavila na mesiac lety do estónskeho mesta Tartu po tom, ako dve jej lietadlá nemohli v Tartu pristáť pre poruchy GPS signálu. Pobaltské krajiny poznamenali, že rušenie GPS, z ktorého je Rusko obvinené, môže spôsobiť leteckú katastrofu.

Viac k témam: energetická infraštruktúra, rušenie GPS signálu, rusko-ukrajinský konflikt, útok dronmi
Zdroj: SITA.sk – Rušenie GPS signálu nad Baltským morom je pravdepodobne vedľajším efektom Ruska proti útočným dronom © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií