Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Nezamestnanosť v USA láme rekordy. Čo čaká Slovensko?

Ohnisko koronavírusu naďalej platí brutálnu ekonomickú daň. Americkí robotníci si nárokujú na dávky v núdzi a ich počet láme rekordy.

Deje sa tak už druhý týždeň po sebe. Americké ministerstvo práce informovalo, že počiatočné žiadosti o príspevok v nezamestnanosti podávali najmä sezónni pracovníci. Dnes však je paleta žiadateľov oveľa širšia. Ich počet vzrástol na takmer 7 miliónov za jediný týždeň na konci marca. Je to mnoho? Áno, keď vezmeme do úvahy, že týždeň predtým bolo žiadateľov o dávky 3,3 milióna a ešte týždeň predtým len 280-tisíc. Ministerstvo je formulármi priam zahltené a číslo nových a nových nezamestnaných láme rekordy.

Koronavírus láme rekordy

V Spojených štátoch sú takmer všetky malé i väčšie podniky uzavreté a mnoho štátov vydalo zákaz vychádzania. Po snahe o spomalenie koronavírusu však utrpelo hospodárstvo. Mnoho potravinárskych a maloobchodných odvetví oznámilo prepúšťanie ako vo výrobnom, tak aj v dopravnom a ďalších sektoroch. Koncom marca Kongres schválil balík ekonomických stimulov vo výške 2 biliónov dolárov. Ich cieľom je utlmiť ekonomickú ranu spôsobenú pandémiou. Balík okrem príspevku 1 200 dolárov pre väčšinu dospelých občanov zahŕňa pomoc nezamestnaným, malým podnikom a ľuďom so študentskými pôžičkami.

V Európe napreduje situácia obdobne. V posledný marcový deň Európska odborová konfederácia odhalila, že za dva týždne prišlo o prácu minimálne 1 milión obyvateľov. Počet láme rekordy, ale mohol by byť ešte vyšší, keďže nezohľadňuje nezávislých pracovníkov a ľudí bez zmluvy. Generálny tajomník konfederácie Luca Visentini pre Euronews uviedol:

„Momentálne prežívame to, že počet spoločností, ktoré miznú z trhu, dramaticky rastie. Tisíce a tisíce malých a stredných podnikov, ktoré boli uzavreté, sa na trh nevrátia a umierajú… Viete si predstaviť, čo sa stane po Veľkej noci, ak sa táto situácia nevyrieši mimoriadnymi opatreniami? Existuje riziko, že počet bude trojnásobný, štvornásobný.“

Čo sa týka ekonomickej pomoci ľuďom zo strany súčasnej slovenskej vlády, na zmiernenie dopadov koronavírusu by mali ísť nezazmluvnené a voľné zdroje EÚ v smiešnom objeme 4 miliardy eur. Je ťažké odhadnúť, aké percento z týchto peňazí skutočne doputuje k občanom a zamestnávateľom a koľko reálnej „záchrany“ učiní. Slovenské hospodárstvo by tak mohlo byť vďaka opatreniam na pokraji sociálnej a ekonomickej katastrofy. Pretože nie koronavírus, ale vláda rozhodla o tom, že podnikateľom zakázala mať zákazníkov a živnostníkom prácu. Jedinou radou vlády zatiaľ zostáva, aby si občania SR brali úvery, ktoré bez ohľadu na odklady budú musieť s úrokmi splatiť.

Zdroj US Department of Labor EuroNews HN Online
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií