Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Správa OSN: Recesia zasiahne mnoho krajín! Ktoré štáty ušetrí?

Svetové hospodárstvo sa tento rok dostane do recesie s predpovedanou stratou biliónov dolárov z globálneho príjmu, tvrdí správa OSN.

Dôsledky pandémie koronavírusu môžu spôsobiť vážne problémy rozvojovým krajinám, pravdepodobne s výnimkou Indie a Číny. Dve tretiny svetovej populácie žijú v rozvojových krajinách a čelia bezprecedentným hospodárskym škodám spôsobených krízou COVID-19. Preto správa OSN žiada, aby sa týmto štátom poskytol záchranný balík vo výške 2,5 bilióna USD.

Publikovaná bola analýza Konferencie obchodu a rozvoja OSN (UNCTAD) s názvom „The COVID-19 Shock to Developing Countries: Towards a ‚whatever it takes‘ programe.“ Píše, že ak zostane svetová populácia napospas, exportné krajiny bohaté na komodity budú v ďalších rokoch čeliť poklesu investícií.

UNCTAD uvádza, že vyspelé ekonomiky a Čína implementovali masívne vládne balíčky, ktoré predĺžia životaschopnosť ich hospodárstva:

„Predstavuje to bezprecedentnú reakciu na bezprecedentnú krízu, ktorá zmierni rozsah šoku fyzicky, ekonomicky a psychologicky.“

Správa OSN dodáva, že všetky detaily o stimulačných balíkoch nie sú známe. Počiatočné hodnotenie predstavuje 2-percentuálny obrat v globálnej produkcii. UNCTAD vraví, že napriek vstupu svetovej ekonomiky do recesie by sa tak nemuselo stať na území Číny a Indie. Nie je vysvetlené, prečo budú práve tieto štáty výnimočné.

Vzhľadom na hroziacu finančnú vlnu tsunami UNCTAD navrhuje stratégiu, ktorá by mohla začať premieňať prejavy medzinárodnej solidarity na konkrétne kroky. Zahŕňajú injekciu likvidity vo výške 1 bilióna dolárov pre tých, ktorí spolupracujú na ekonomickej reštrukturalizácii s Medzinárodným menovým fondom.

O rýchlosti hospodárskeho pádu v dôsledku pandémie správa OSN hovorí, že dokonca aj v porovnaní s globálnou finančnou krízou z roku 2008 bude dramatická. Šéf globalizačných a rozvojových stratégií UNCTAD, Richard Kozul-Wright, povedal, že hoci vyspelé ekonomiky sľúbili urobiť všetko potrebné, nezabránia veľkým stratám na príjmoch firiem a domácností. Počet infikovaných dnes presahuje 1,2 milióna, mŕtvych 65-tisíc a tých, čo sa uzdravili 250-tisíc.

Zdroj UNCTAD The Economic Times
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií