fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Správa OSN: Recesia zasiahne mnoho krajín! Ktoré štáty ušetrí?

Svetové hospodárstvo sa tento rok dostane do recesie s predpovedanou stratou biliónov dolárov z globálneho príjmu, tvrdí správa OSN.

Máte tip? napíšte nám mailom

Dôsledky pandémie koronavírusu môžu spôsobiť vážne problémy rozvojovým krajinám, pravdepodobne s výnimkou Indie a Číny. Dve tretiny svetovej populácie žijú v rozvojových krajinách a čelia bezprecedentným hospodárskym škodám spôsobených krízou COVID-19. Preto správa OSN žiada, aby sa týmto štátom poskytol záchranný balík vo výške 2,5 bilióna USD.

Publikovaná bola analýza Konferencie obchodu a rozvoja OSN (UNCTAD) s názvom „The COVID-19 Shock to Developing Countries: Towards a ‚whatever it takes‘ programe.“ Píše, že ak zostane svetová populácia napospas, exportné krajiny bohaté na komodity budú v ďalších rokoch čeliť poklesu investícií.

UNCTAD uvádza, že vyspelé ekonomiky a Čína implementovali masívne vládne balíčky, ktoré predĺžia životaschopnosť ich hospodárstva:

„Predstavuje to bezprecedentnú reakciu na bezprecedentnú krízu, ktorá zmierni rozsah šoku fyzicky, ekonomicky a psychologicky.“

Správa OSN dodáva, že všetky detaily o stimulačných balíkoch nie sú známe. Počiatočné hodnotenie predstavuje 2-percentuálny obrat v globálnej produkcii. UNCTAD vraví, že napriek vstupu svetovej ekonomiky do recesie by sa tak nemuselo stať na území Číny a Indie. Nie je vysvetlené, prečo budú práve tieto štáty výnimočné.

Prečítajte si tiež:
Britský premiér Boris Johnson: Bez zásahu zdravotníkov by neprežil

Vzhľadom na hroziacu finančnú vlnu tsunami UNCTAD navrhuje stratégiu, ktorá by mohla začať premieňať prejavy medzinárodnej solidarity na konkrétne kroky. Zahŕňajú injekciu likvidity vo výške 1 bilióna dolárov pre tých, ktorí spolupracujú na ekonomickej reštrukturalizácii s Medzinárodným menovým fondom.

O rýchlosti hospodárskeho pádu v dôsledku pandémie správa OSN hovorí, že dokonca aj v porovnaní s globálnou finančnou krízou z roku 2008 bude dramatická. Šéf globalizačných a rozvojových stratégií UNCTAD, Richard Kozul-Wright, povedal, že hoci vyspelé ekonomiky sľúbili urobiť všetko potrebné, nezabránia veľkým stratám na príjmoch firiem a domácností. Počet infikovaných dnes presahuje 1,2 milióna, mŕtvych 65-tisíc a tých, čo sa uzdravili 250-tisíc.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj UNCTAD The Economic Times

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií