Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Obrovský pokrok! Boj proti nedostatku orgánov: Prasacie obličky ako nádej pre transplantácie

Geneticky modifikované prasacie obličky po prvýkrát poskytli „život udržiavajúcu funkciu obličiek“ počas plánovanej sedemdňovej klinickej štúdie – prvý krok pri riešení kritickej celosvetovej krízy nedostatku darcov orgánov obličiek.

Predklinická štúdia na ľuďoch, ktorú uskutočnila Alabamská univerzita v Birminghame, tiež posúva vedecké poznatky a sľuby xenotransplantácie ako terapie na potenciálne vyliečenie konečného štádia ochorenia obličiek – rovnako ako transplantácia z človeka na človeka.

 

„Bolo skutočne výnimočné vidieť vôbec prvý predklinický dôkaz, že vhodne modifikované prasacie obličky môžu bezpečne zabezpečiť normálnu, život udržiavajúcu funkciu obličiek u človeka a že sa to dá dosiahnuť pomocou štandardného imunosupresívneho režimu,“ povedal vedec, transplantačný chirurg spoločnosti UAB, doktor Jayme Locke, riaditeľ Komplexného transplantačného inštitútu spoločnosti UAB a hlavný autor práce.

 

„Obličky fungovali počas tejto sedemdňovej štúdie pozoruhodne,“ povedala. „Podarilo sa nám zhromaždiť ďalšie bezpečnostné a vedecké informácie, ktoré sú rozhodujúce pre naše úsilie usilovať sa o povolenie FDA na fázu I klinického skúšania na živých ľuďoch a dúfajme, že pridáme nové, zúfalo potrebné riešenie na riešenie krízy nedostatku orgánov, ktorá je každoročne zodpovedná za desiatky tisíc úmrtí, ktorým sa dá predísť.“

 

Referenčné výsledky publikované minulý mesiac v časopise JAMA Surgery opisujú priekopnícky predklinický výskum na ľuďoch, ktorý vykonal tím z Locke a Heersink School of Medicine na príjemcovi, ktorý prežíva smrť mozgu. Prichádza 19 mesiacov po minuloročnej prelomovej recenzovanej xenotransplantačnej štúdii UAB, v ktorej boli geneticky modifikované prasacie obličky úspešne transplantované príjemcovi po smrti mozgu.

 

ĎALŠÍ NOVÝ PRIESKUM: Implantovateľná umelá oblička, ktorá oslobodí pacientov od dialýzy, je na obzore po úspešnom testovaní

 

Predklinický model smrti ľudského mozgu vyvinutý v spoločnosti UAB dokáže zhodnotiť bezpečnosť a uskutočniteľnosť xenotransplantácie alebo transplantácie obličiek z prasaťa na človeka bez rizika pre živého človeka. Je pomenovaný po priekopníkovi transplantácií Jime Parsonsovi, darcovi orgánov, ktorého rodina veľkoryso darovala jeho telo na rozvoj výskumu xenotransplantácie obličiek, ako to urobil najnovší pacient.

 

Kritická potreba

 

Ochorenie obličiek každoročne zabíja viac ľudí ako rakovina prsníka alebo prostaty, pričom na zozname čakateľov na transplantáciu je viac ako 90 000 ľudí. Viac ako 800 000 Američanov žije so zlyhaním obličiek a 240 Američanov na dialýze každý deň zomiera. Čakanie na obličku od mŕtveho darcu môže trvať päť až desať rokov a ročne zomrie takmer 5 000 ľudí čakajúcich na transplantáciu obličky.

 

Prelomová štúdia

 

52-ročný účastník štúdie žil s hypertenziou a chronickým ochorením obličiek v 2. štádiu, ktoré postihuje viac ako jedného zo siedmich dospelých Američanov, čo je približne 37 miliónov Američanov. V rámci tejto štúdie mu boli odstránené obe pôvodné obličky a zastavená dialýza, po ktorej nasledovala xenotransplantácia dvoch 10 génovo upravených prasacích obličiek alebo UKidney.

 

Transplantované prasacie obličky produkovali moč do štyroch minút od opätovnej perfúzie a počas prvých 24 hodín vyprodukovali viac ako 37 litrov moču. Prasacie obličky fungovali rovnako ako u živého človeka počas celej sedemdňovej štúdie. Obličky boli životaschopné aj v čase ukončenia štúdie.

 

Počas prvých 24 hodín tieto obličky vyprodukovali viac ako 37 litrov moču,“ povedal Dr. Locke. „Bolo to naozaj pozoruhodné.“

Počas štúdie boli obličky ošípaných podrobené sériovým biopsiám. Biopsie vykazovali normálnu histológiu podľa svetelnej mikroskopie bez dôkazov deštrukcie červených krviniek, nízkeho počtu krvných doštičiek alebo poškodenia orgánov v dôsledku tvorby mikroskopických krvných zrazenín v kapilárach alebo malých tepnách.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií