fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Politická kríza v Bulharsku pokračuje, krajinu čakajú predčasné voľby, v ktorých môžu posilniť proruskí politici

Prezident musí teraz rozpustiť parlament, vymenovať dočasnú vládu a určiť termín už štvrtých parlamentných volieb od apríla 2021.

Máte tip? napíšte nám mailom

27.7.2022 (Webnoviny.sk) – Bulharsko smeruje k novým parlamentným voľbám po tom, ako sa trom najväčším stranám v parlamente nepodarilo zostaviť vládu.

Líder Bulharskej socialistickej strany Georgi Svilenski v stredu novinárom povedal, že úsilie o zostavenie schopnej koalície zlyhalo, keďže navrhovaná stratégia vládnutia nezískala potrebný súhlas v Národnom zhromaždení.

Prezident rozpustí parlament

„V tejto situácii zajtra vrátime prezidentovi mandát nesplnený,“ vyjadril sa Svilenski.

Prezident musí teraz rozpustiť parlament, vymenovať dočasnú vládu a určiť termín už štvrtých parlamentných volieb od apríla 2021. Voľby sa pravdepodobne uskutočnia v októbri.

Podľa politických analytikov by mohli vyústiť do roztrieštenosti parlamentu a prehĺbiť politickú krízu, ktorej členská krajina EÚ a NATO čelí už niekoľko mesiacov.

Prozápadná vláda padla

Už skôr sa dvom hlavným politickým stranám v parlamente, reformistickej strane Pokračujeme v zmene a stredopravej strane GERB, nepodarilo ukončiť najnovšiu politickú krízu v krajine na pozadí rastúceho napätia s Ruskom.

Minulomesačné zvrhnutie prozápadného kabinetu premiéra Kirila Petkova, ktorý sa ujal úradu vlani v decembri a zaviazal sa nulovej tolerancii voči korupcii, pomohlo pripraviť cestu k novým voľbám, od ktorých analytici očakávajú, že prinesú silnejšiu prítomnosť nacionalistických a proruských skupín v parlamente.

Prečítajte si tiež:
Post-tropická búrka Fiona prerušila na východnom pobreží Kanady dodávky elektriny pre vyše päťstotisíc zákazníkov

Viac k témam: Predčasné voľby
Zdroj: Webnoviny.sk – Politická kríza v Bulharsku pokračuje, krajinu čakajú predčasné voľby, v ktorých môžu posilniť proruskí politici © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií