fbpx
Skvelá správa od našich poľských susedov: Vynašli špeciálny papier, ktorý môže zachrániť včely na celom svete

Skvelá správa od našich poľských susedov: Vynašli špeciálny papier, ktorý môže zachrániť včely na celom svete

Špeciálny papier môže nakŕmiť hladné včely po celom svete.

Vraví sa, že ak zahynie posledná včela, ľudstvo do niekoľkých rokoch čaká rovnaký osud. Toto tvrdenie potvrdzujú i odborníci a práve to by malo byť pre nás motiváciou tieto malé lietajúce tvory chrániť. Žiaľ, robíme pravý opak. Populácia včiel sa neustále klesá, no v susednom Poľsku prišli na spôsob, ako to možno zmeniť.

Zdroj: Pixabay

Poliaci totiž vymysleli špeciálny papier, ktorý má na včely podobné účinky ako na nás energetické nápoje. Tento papier je úplne organický a priam “nabitý” glukózou, ktorá je pre žlto-čierny hmyz výživná a zároveň chutná. Pol kilogramu tohto špeciálneho materiálu dokáže nasýti až niekoľko tisíc včiel.

Zdroj: YouTube

Ak sa pýtate, ako chcú docieliť, aby práve takýto papier lákal a mohol byť potravou pre včely, odpoveď je jednoduchá. Tento hmyz vníma kvety ultrafialovým svetlom ako farebné kruhy. Poliaci teda papier pokryli kruhmi vodnou UV farbou, čo spôsobuje, že na včely pôsobí lákavo.

Spoločnosť, ktorá tento špeciálny papier vyvinula ho ešte minulý rok testovala u včelára, ktorého včelia populácia na tom bola dosť biedne a po ich experimente sa stav jeho úľov podstatne zlepšil. Teraz chcú toto testovanie skúsiť aj u iných včelárov.

 

 

Zdroj: Good News Network, YouTube

PREČÍTAJTE SI TIEŽ  Tento pes by mal byť vzorom pre všetkých chodcov: Disciplína a obozretnosť na ceste, aká sa len tak nevidí! (VIDEO)
Google+ Linkedin

Volám sa Ivana a aj napriek tomu, že ma môžete stretnúť (takmer) vždy v čiernej, milujem farby. Tie sú v mojom vnútornom svete a nebojím sa ich premietnuť ani do mojich vlasov. Preto sa občas cítim ako chameleón. Okrem farieb ma baví tvorba poézie, či prózy, ale rozhodne aj článkov. Vďaka ním totiž môžem rozširovať obzory nielen sebe, ale aj čitateľom, čo je podľa môjho názoru skvelé.