fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Skvelá správa od našich poľských susedov: Vynašli špeciálny papier, ktorý môže zachrániť včely na celom svete

Máte tip? napíšte nám mailom

Špeciálny papier môže nakŕmiť hladné včely po celom svete.

Vraví sa, že ak zahynie posledná včela, ľudstvo do niekoľkých rokoch čaká rovnaký osud. Toto tvrdenie potvrdzujú i odborníci a práve to by malo byť pre nás motiváciou tieto malé lietajúce tvory chrániť. Žiaľ, robíme pravý opak. Populácia včiel sa neustále klesá, no v susednom Poľsku prišli na spôsob, ako to možno zmeniť.

Zdroj: Pixabay

Poliaci totiž vymysleli špeciálny papier, ktorý má na včely podobné účinky ako na nás energetické nápoje. Tento papier je úplne organický a priam “nabitý” glukózou, ktorá je pre žlto-čierny hmyz výživná a zároveň chutná. Pol kilogramu tohto špeciálneho materiálu dokáže nasýti až niekoľko tisíc včiel.

Zdroj: YouTube

Ak sa pýtate, ako chcú docieliť, aby práve takýto papier lákal a mohol byť potravou pre včely, odpoveď je jednoduchá. Tento hmyz vníma kvety ultrafialovým svetlom ako farebné kruhy. Poliaci teda papier pokryli kruhmi vodnou UV farbou, čo spôsobuje, že na včely pôsobí lákavo.

Spoločnosť, ktorá tento špeciálny papier vyvinula ho ešte minulý rok testovala u včelára, ktorého včelia populácia na tom bola dosť biedne a po ich experimente sa stav jeho úľov podstatne zlepšil. Teraz chcú toto testovanie skúsiť aj u iných včelárov.

Prečítajte si tiež:
Chcel sa stať Dračou kráľovnou a tak podstúpil mnoho plastík a nechal si odstrániť uši! Takto teraz vyzerá

 

 

Zdroj: Good News Network, YouTube

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií